Nálatok is előfordul időnként családi konfliktus, különösen a szüleiddel? Szinte teljes bizonyossággal mondható, hogy senki nem szeret az anyukájával, apukájával veszekedni, mert mindkét félnek fájdalmat okoz, és ha rosszul kezeljük a helyzetet, akár tartósan is károsíthatja a kapcsolatot. Még ha teljesen ki nem is zárhatjuk, de csökkenthetjük a konfliktusok gyakoriságát, ha egészségesen kezeljük őket. De hogyan tehetjük ezt meg?
A vita az élet része, és bárkivel előfordulhat, akivel kapcsolatban állsz. A szüleid is emberek a saját értékeikkel, igényeikkel ezek pedig időnként nem egyeznek a tieiddel. Ezt nem lehet kikerülni, úgyhogy ne is próbáld meg. Ehelyett inkább tanuld meg egészségesen kezelni a felmerülő vitás kérdéseket és megoldani a problémát. Gyerekként természetes, hogy vannak konfliktusok a szülőkkel, de sajnos az igazság az, hogy felnőttként sem ritka és sok családban szinte mindennaposak a viták, pedig egy kis tudatossággal és odafigyeléssel jelentősen csökkenteni lehetne a számukat a kiegyensúlyozottabb családi élet érdekében.
6 módja, hogy kevesebb legyen a konfliktus a szülőkkel
Állíts fel határokat
Általában a szülőknek nehezére esik lemondani az irányításról a gyerekek felett, ezért kell a gyereknek meghúzni a határokat, nekik pedig meg kell tanulniuk tisztelniük ezeket. Ezekbe például nincs beleszólásuk:
- Milyen munkát választasz
- Kivel vagy kapcsolatban
- Hogy neveled a gyerekeidet
Próbálj a szüleid fejével gondolkodni
Könnyű elfeledkezni arról, hogy a szüleink is emberek, de fontos, hogy az ő szemszögükből is gondoljuk át az eseményeket. Megöregedni nem a legkönnyebb dolog a világon, ráadásul látni, hogy valaki, akit felneveltél és szerettél különválik – még ha nem is ez az, ami történik – fájdalmas lehet. Tartsd észben, hogy ők is vívják a saját csatáikat, ez pedig befolyásolja a tetteiket. Sok konfliktus ráadásul azért alakul ki, mert a gyerek úgy érzi nem tesz eleget a szüleiért, egyszerűen bűntudata van, hogy nem törődik velük annyit, amennyit kellene. De a szülők hidd el, erre nem így gondolnak, tisztában vannak vele, hogy megvan a saját életed, és nem várják el, hogy állandóan mellettük legyél, segítsd őket.