3. A hasonlókkal kezdesz
Ez az első két módszer kombinációja. A lényege, hogy a hasonló darabokat összegyűjtöd és úgy selejtezed ki. Például, vedd elő az összes kínáló tálat, hogy lásd mennyi is van pontosan és amit nem használsz, nem szeretsz attól megválsz. Így kell sorban haladni a bögrékkel, sütési kellékekkel stb. amíg végig nem értél minden a konyhádban fellelhető kategórián.
Előnye, hogy mindenből látni mennyi van és ezek közül hányra van szükség és ezt is lehet apránként csinálni, így egyszerre nem vesz el sok időt. Hátránya, hogy kicsit körülményes minden szekrényt átnézni és külön összeszedegetni a dolgokat.
Döntsd el melyik számodra a legmegfelelőbb
Mind a három módszer hatékony és segít a munka elvégzésében. Sokszor azon fogod magad kapni, hogy ötvözöd ezeket, a számodra hatásos módon. Lehet, hogy vasárnap délután egy órát is rá tudsz szánni, de hétköznapokon csak 15 percet. Nincs jó vagy rossz módszer, csak elkezdeni nehéz, és ne sajnáld azt, amit nem használsz. A végeredménnyel biztosan elégedett leszel és amennyi időt most rászánsz, a jövőben megtérül.
Tippek és trükkök a szelektáláshoz
Ha elhatároztad, hogy rendbe teszed a konyhád, ezekkel a trükkökkel még hatékonyabb munkát végezhetsz! Ettől a 20 dologtól pedig most rögtön szabadulj meg!
A „Talán-doboz” - ha nem látod, elfelejted
A konyha tele van „mi van, ha kell” és „biztos, ami biztos” dolgokkal, ezeken könnyű megakadni. A lényege a szelektálásnak, hogy tényleg csak olyanokat tarts meg amire szükséged van, használsz is. Mégis nehéz lehet ezeket a darabokat elengedni, erre van a „talán-doboz”.
Hogyan használd a talán-dobozt?
Minden, amihez azért ragaszkodsz, mert talán szükséged lesz rá, ebbe kerüljön. Tedd bele ezeket, zárd le a dobozt és tedd olyan helyre ahol nem látod. Tegyél egy emlékeztetőt a naptárba 1 és 3 hónap között. Ha ez idő alatt nem volt az ebben található eszközökre (vagy eszedbe sem jutottak!), akkor mehetnek a kukába, mert nagyon jól megleszel nélkülük. Néha csak időre és térre van szükségünk távol a dolgainktól, hogy hajlandóak legyünk megválni tőlük.
Jelölőcímke módszer
Egy másik praktika (a kedvencem) a konyha rendbe tételéhez, ha ragasztasz egy kis jelölőcímkét mindenre. Edényekre, serpenyőkre, tálakra stb. Amikor használod, leszeded a címkét és néhány hónap után meglátod, mi az, amin még mindig rajta van. Ez egy nagyszerű módja, hogy lásd mit is használsz valójában és mit nem. Néha csak egy kis vizuális emlékeztető kell, hogy könnyebben elengedjük a tárgyakat.