Az agyunk éppen olyan, mint egy izom, ha nem dolgozik eleget, akkor sorvad. Mit tehetünk érte? Azt gondolhatnánk, hogy ha mindennap használjuk az agyunkat, akkor az már elegendő gyakorlatot jelent számára, azonban ez közel sincs így. A napi rutin gyakorlatok nem jelentenek kihívást. Most megtudhatjátok, hogy mit kell tennetek, a penge agyért.
A legújabb kutatások szerint sokat tudunk tenni azért, hogy megőrizzük szellemi frissességünket, hogy mentálisan is fittek legyünk az életkorunk előrehaladtával is. Mindennapos gyakorlatozásra van szükség. Idejében célszerű odafigyelni és már fiatalon is karban kell tartani agyunkat. Ugye szeretnénk még jobb eredményt elérni ezen a téren is?
11 dolog mindenképpen segít abban, hogy agyunkat formában tartsuk, sőt még többet kihozzunk belőle, lássuk a következőket:
1. Rágcsálj magvakat, diót, mogyorót!
Ezek segítenek abban, hogy vérnyomásunk ne legyen magas és a magvakban található Omega 3-as zsírsavak javítják az agy, a szem és az idegek működését.
2. Mozogj rendszeresen!
A tanulmányok szerint azok a tanulók, akik rendszeresen mozognak sokkal jobb eredményt érnek el a teszteken, mint a nem sportoló, nem mozgó társaik. A kutatások azt is mutatják, hogy a fizikai gyakorlatok fokozzák a vér áramlását, ami segít abban, hogy az oxigén eljusson a szervekhez, ami ezáltal segíti az agy működését, a kognitív folyamatokat.
3. Tanulj meg megnyugodni!
Tudom, hogy könnyebb mondani, hogy kerüljük a stresszt, mint végrehajtani. Az agykutatók szerint nyilvánvaló, hogy a krónikus stressz és a kortizol hormon (ami akkor keletkezik,amikor stresszes vagy) ténylegesen károsítja az agyunkat. A többlet stresszhormon az agy emlékezőközpontjában sejtállomány veszteséget, így emlékezetgyengülést, súlyos esetben emlékezetkiesést is okozhat. Érdemes elkerülni a stresszes élethelyzeteket (ez jó gyakorlat mindenki számára) és elegendő időt kell szánnunk arra, hogy kikapcsolódjunk, és olyan elfoglaltságokat válasszunk, amiben valóba ellazulhatunk. Vegyünk akár egy illatos forró fürdőt, ami még a bőrünknek is jót tesz, vagy fogyasszuk el jóízűen kedvenc ételünket és még sorolhatnám a kikapcsolódási lehetőségeket.
4. Nézz körbe bármerre is jársz!
Azzal egyáltalán nem teszünk jót az agyunknak, ha csupán a telefonunkat bámuljuk és nem vesszük figyelembe a minket körülvevő világot. Azáltal, hogy ide-oda pásztázunk a szemünkkel, megfigyeljük környezetünket jót teszünk az agyunknak, mert ez inspirálja azt, hogy új neuron kapcsolatok épüljenek ki benne. Érdemes akár új utakat kipróbálni munkába menet, vagy átrendezni az asztalt, ez mind arra kényszeríti az agyat, hogy felébredjen a rutin adta lustaságból és újból figyeljen.
5. Kevesebb sót fogyassz!
A túl sok só az orvosok szerint agyunknak és a szívünknek sem tesz jót. A túlzott só fogyasztás tompítja az agyat és növeli az Alzheimer-kór kialakulásának a kockázatát. Kanadai tudósok szerint a magasabb sótartalmú ételeket fogyasztó és keveset mozgó idős emberek gyorsabb mentális romlást tapasztalnak, mint azok, akik kevesebb sót fogyasztanak.