notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Te is szoktál nyitott szemmel úszni? Soha többé ne tedd!

hirdetes

Te is szoktál nyitott szemmel fürödni vagy úszni? Soha többé ne tedd!

Plesz Barbara

Ez a téma nagyon aktuális lehet ebben az időszakban, így fontos, hogy beszéljünk róla. A legtöbben imádnak strandolni és fürdőkbe járni ebben a forróságban. Azonban nagyon fontos az UV védelem mellett a szemünk egészségére is odafigyelni. Sokan választják az úszószemüveget, és nem merik víz alatt kinyitni a szemüket, hiszen irritálja azt, és nem látunk olyan élesen, mint úszószemüvegben. Mindez nem véletlen, és ez a cikk magyarázatot ad a miértekre. 

Te is szoktál nyitott szemmel úszni? Soha többé ne tedd!

Látás a víz alatt

Gyerekkorában, aki járt tengereknél nyaralni, biztos búvárkodott a víz alatt, különböző vízi élőlényeket nézegetve, vagy kagylókat csodálva, és ha visszagondoltok rá, sokkal közelebbinek tűnt a víz fenekén lévő kagyló, mint amilyen távol valójában volt, és a méretük is nagyobbnak tűnt, mint amekkora.

Bizonyára mindenki megtanulta kémia órán, hogy a lencséknek van egyfajta torzítása, ugyanígy a víznek is van egy úgynevezett törésmutatója. Ez különbözik a levegőjétől, és ezért jön létre a homályos látás és ezért érzékeljük másképp a méreteket és távolságokat. 

Látótávolság

A látótávolságot nagyon sok különböző tényező befolyásolhatja, természetesen függ a fürdőzés helyszínétől, például egy úszómedencében beláthatjuk az egész medencét, és így van ez a barlangi merüléseknél is. Viszont nyílt vizeken a növények, víz szennyezettsége és az üledék is csökkentheti a látótávolságot. 

hirdetes

Miért használjunk úszószemüveget?

Egyrészt azért fontos, mert a víz alatt így is tisztán láthatunk, másrészt kétféle tényező befolyásolhatja szemünket. Az egyik a természetes vizek okozta szennyeződés, például homok, baktériumok. A másik pedig a fürdők vízében élő baktériumok és a klór. Vigyázzunk, hiszen a gyógyvíz sem kivétel ez alól! Ezek a tényezők a szem irritációját, viszketését és vörösödését okozzák.

hirdetes

Rosszabb esetben pedig akár kötőhártya gyulladás is kialakulhat, melyet a meleg, párás, nedves környezet elősegít, hiszen a kórokozóknak kellemes közeget biztosít. Ebben az esetben kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk: kezdetben bevörösödik a szem, ezután váladékozni kezd (akinek volt már, bizonyára tudja, hogy az alvást követően reggel nehezen tudja kinyitni a szemét emiatt), ezen kívül fájó, viszkető szem.

Ha csak az egyik szemünk került gyulladásba, nagyon gyakran átterjed a másik szemre is. A következő oldalon folytatom, érdemes lapoznia egyet mindenkinek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes