Ha sztereotípiákról van szó, biztosak lehetünk benne, hogy az általános elgondolás az, hogy az introvertált emberek szeretnek egyedül lenni és kínosan érzik magukat társaságban, míg az extrovertált emberek imádnak mindent, ami lehetőséget ad arra, hogy másokkal legyenek. Nem ez az egyetlen téves feltételezés és úgy gondoltuk, ideje helyre tenni néhány népszerű, de hibás elgondolást a két személyiségtípussal kapcsolatban.
1. mítosz: A zárkózott emberek abból merítenek erőt, hogy gondolkodnak az életükről, érzéseikről – egyedül. A nyitottabb embereket pedig bármilyen társasági interakció feltölti.
Tény: Mindkét személyiségtípus élvezi a társasági életet különböző formában és más ütemben.
Sokan azt hiszik, hogy az introvertált embereknek természetes, hogy egyedül vannak és élvezik is ezt, azonban nagyjából ugyanannyi időt töltenek másokkal is. A másik álláspont, hogy a nyitottabb emberek sokkal beszédesebbek és magabiztosabbak, de ez csak részben igaz. Valójában attól függ, hogy mennyire vagyunk energikusnak, hogy mennyire érezzük magunkat kényelmesen mások társaságában. Tehát, ha egy zárkózottabb ember olyanokkal veszi magát körbe, akiket szeret és annyi időre, ami számára még kényelmes, őt is nagyon fel tudja tölteni a társaság. Mi a különbség? A zárkózottabb embereknek gyakran túlterhelők a hosszú és intenzív társasági események, és ebben az esetben számukra egy kis egyedüllét és elmélkedés segít feltöltődni. Másfelől a nyitottabb emberek imádják és keresik is az ilyen helyzeteket.
2. mítosz: Az extrovertált emberek sokkal jobb vezetők, főnökök.
Tény: Mindkét típus remek vezető lehet.
A vezetők és menedzserek jelentős része extrovertált személyiség és ezt sokszor figyelembe is veszik kiválasztásuknál, mert nagyobb lehetőséget, jobb képességeket látnak bennük. De valóban jobb vezetők lennének? A vezetés része, hogy delegáljuk másoknak a feladatokat, gyakran kell másokkal beszélni, egyeztetni, dönteni, és bizony mások előtt beszédeket, jelentéseket tartani. Nem úgy hangzik, mint amit egy zárkózottabb személyiségű ember szívesen csinálna, igaz? Pedig de. Sokan azt hiszik, hogy a nyitottabb személyiségek jobb vezetők, pedig az introvertált emberek épp olyan sikeresek ebben a szerepben. Épp azért, mert máshogy közelítik meg: értékelik a kezdeményezést, meghallgatják a javaslatokat, és hatékonyabban fejlesztik a munkafolyamatokat.
Attól függően, hogy milyenek a beosztottak, mindkét típusból remek vezető vállhat. Az extrovertáltak kihozzák a legjobbat a passzív alkalmazottakból, azonban az introvertáltak is nagy eredményeket érhetnek el, ha proaktív beosztottiak vannak. A siker kulcsa tehát, hogy az alkalmazottak megfigyelése után, hozzájuk illően válasszuk ki a főnököket.