Egyre többen választják a boksz edzéseket erősítő és kardió jellege miatt a nők is. De a boksz edzések pozitív hatása nem csak külsőnkön, hanem az állóképességünkön, testtartásunkon és közérzetünkön is gyorsan meglátszik. De mégis hogyan érhető el gyors és látványos változás a boksz edzésekkel?
Egy kis visszatekintő…
A gyors népszerűség következtében a 23. olimpián, Kr.e. 688-ban az ökölvívás már a versenyszámok között szerepelt. A legelső bajnok a szmirnai Onomastos, aki a sportág első alapvető szabályait is lefektette. Ezek szerint tilos volt a fogás, a nemi szerv tájára mért ütés és a bőrszíjak többszörös megerősítése.
A modern, hivatalosan megrendezett boksz versenyek először Angliában indultak 1880-ban, az Angol Amatőr Ökölvívó Szövetség szervezésében, négy súlycsoportban. Az idők során a kategóriák bővültek, így ma már 11 súlycsoportot számolunk a 48 kg alatti papírsúlytól a 91 kg fölötti szupernehézsúlyig.
Hogyan zajlik egy boksz edzés?
Az első lépés a bemelegítés, amely történhet járással, ugrókötelezéssel, szökdeléssel, nyújtógyakorlatokkal és futással.
A következő fázisban a technikai gyakorlatok következhetnek, az ehhez megfelelő eszközök segítségével. Fő segédeszköz a bokszzsák, amely az ellenfelet legjobban imitáló felszerelés, és amelyen kiválóan gyakorolhatók a különböző ütések. A felülről lefelé lógó, visszapattanó boksz körte is alapfelszerelés, segítségével javul az ütősebesség és a ritmusérzék, valamint elengedhetetlen a függőlegesen két rugós zsinór közé erősített reflex labda is, amely ha nem vigyázunk, még vissza is üthet!
Ezt követően jöhetnek a küzdelmek, ahol saját bőrünkön tapasztalhatjuk meg, mennyire volt eredményes az eddigi felkészülés és tanulás. Küzdelmi tapasztalatszerzésre, gyakorlásra a hús-vér ellenfélnél nem létezik jobb partner, ráadásul a harc során önismeretre is szert teszünk, folyamatosan „bátorságpróbát” teszünk, amely újabb értékes ismeretekkel ruház fel bennünket.
Az edzés lezárásaként ajánlatos néhány levezető gyakorlatot végezni, például: nyújtás, lassú légzés, lazító-körző mozdulatok.
A boksz kiváló felsőtestedzés is lehet!
A boksz edzések egyértelműen fejlesztik az állóképességet. Nem véletlen, hogy a bemelegítő gyakorlatok éppen úgy fókuszálnak a lábakra is, mint a felsőtestre vagy a karokra. Az állóképesség javulása pedig egész csontozatunknak és izomzatunknak jót tesz.