„Egy alma az orvost távol tartja” – mindenki ismeri a mondást, és nagyon jó tanács, mivel az alma valóban nagyon jó hatással van az egészségre, arra viszont már nem tér ki, hogy ezenkívül mi mást is kellene még ennünk. Lássuk, miért kellene minden nap gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztanunk, és miből mennyi az ajánlott mennyiség.
De várjunk csak, a gyümölcsben található cukor nem egészségtelen?
Ha amiatt aggódsz, hogy esetleg túl sok cukrot viszel be a szervezetedbe étkezés során, jó ha tudod, hogy az orvosok különbséget tesznek a gyümölcsben található cukor és az olyan termékekben található cukor között, mint a szirupok, csokik, üdítőitalok. Ha az utóbbiból eszünk vagy iszunk, akkor sokkal nagyobb valószínűséggel tapasztalhatunk például hízást, vagy magasabb vérnyomást. A testünk viszont máshogy dolgozza fel a cukrot, ha az egy gyümölcs részeként kerül a szervezetbe. Úgy tűnik nincs korlátja, hogy mennyi cukrot viszel be, amíg az természetes forrásból származik.
Egyes kutatások szerint a friss gyümölcsök fogyasztása még segített is azoknak az embereknek, akik cukorbetegségben szenvednek. Csökkentette a betegség kompilációinak esélyét, mivel annyi ásványi anyag és vitamin van benne, amik segítenek megvédeni az idegeket és artériákat. Vannak olyan kezelések számukra, amik olyan étrendet írnak elő, ami nagyrészt gyümölcsből áll, a gyümölcs sokszor jobb választás, mint bármi más. Ha van néhány szép áfonyád, nem a fánkot fogod választani. Legalábbis reméljük, mert nem azt kellene.
Bogyós gyümölcsök
Ajánlott: egy adag naponta
Ha a gyümölcsökről van szó, és a választásod mondjuk az eperre, ribizlire, málnára, szederre esik, nagyon jó irányba haladsz. Ezek a legegészségesebb gyümölcsök, csak úgy, mint a „zöldek” a zöldségek esetében. A nők és férfiak esetében is nagy számban előforduló szívbetegségek ellen is nagyon hatásosak. Szinte mindenki szereti a bogyós gyümölcsöket, és nagyjából bármilyen diétába, étrendbe beilleszthetők. Van benne természetes cukor, mint minden gyümölcsben, de kisebb emelkedést okoz a vércukorszintben, mint mondjuk a mangó vagy az ananász esetében.