Az érzelmi zsarolás azt jelenti, hogy valakit játszmákkal és pszichológiai manipulációval irányítás alatt tartunk. A gond valójában az vele, hogy olyan körmönfontan lehet kivitelezni, hogy nem is gondolnád, hogy veled is ez történik, miközben a zsaroló lassan, de biztosan nagy befolyással van rád és az életedre úgy, hogy észre sem veszed. Éppen ezért fontos tisztában lenni ennek a viselkedésnek a jeleivel, hogy időben léphess.
6 jel, hogy valaki próbál érzelmileg zsarolni
Bűntudatkeltés
Ez egy nagyon gyakori viselkedésforma, a célja pedig, hogy rosszul érezd magad valami miatt, amit mondtál, vagy tettél, vagy sajnáld őt. A sajnálatodat lényegében ellened használja, és még rosszabb, ha mások is támogatják. Ha valaki igazán profi érzelmi manipulátor, akkor sosem kell nyíltan hibáztatnia. Gyakran hallhatod tőle az alábbi kifejezéseket:
- Nagyon keményen próbálkoztam, de mindegy.
- Nagyon nehéz lesz, de lehet, hogy ki tudok majd találni valamit.
- Csak azt gondoltam, hogy nagyon jól szimbolizálná a barátságunkat/kapcsolatunkat, de ha te nem így érzel, szerintem megbirkózok vele.
- Azért csináltam, mert nem nagyon törődsz velem.
- Beszéltem valakivel, és egyetért abban, hogy ésszerűtlenül viselkedsz.
- Tényleg magamra akarsz hagyni ebben a helyzetben?
Érzelmi manipuláció
Ebbe az is beletartozik, amikor bizonyos helyzeteket, eseményeket, vagy állításokat olyanná formál, ami meg sem történt. Vagyis megpróbálja úgy megváltoztatni a történetet, hogy számára a legjobb legyen, még ha nem is úgy történt. Úgy csinál, mintha veled lenne a baj, te emlékeznél rosszul, és hosszú távon ez nagyon káros hatással van. Néhány gyakori kifejezés:
- Te őrült vagy, egyáltalán nem is így történt.
- Úgy történt, ahogy én emlékszek. Tényleg ilyen rossz a memóriád?
- Nagyon érzékeny vagy, igaz?
- Nagyon túlreagálod.
- Ne legyél már ilyen bizonytalan.
- Lehet, hogy segítségre van szükséged.
- Ha figyelnél, tudnád, hogy…
- Túl sokat képzelsz a dologba.
Állj ki ellene, és mondd meg, hogy nagyon is jól emlékszel, és egyáltalán nem úgy történtek a dolgok, ahogy ő azt állítja.
Ígéretek
Gyakran tesz ígéreteket, hogy meggyőzzön, ajándékokat ad, szívességeket tesz. Ha pedig tett valamit a múltban, arra használhatja, hogy most rajtad a sor, hogy tegyél valamit érte.