A forralt bor tökéletes választás, ha vendégeket vársz, esetleg egy fárasztó nap után lazítani szeretnél, vagy éppen jól átfagytál egy kiadós séta miatt. Ezt a remek hangulat- és közérzetjavítót fehér- vagy vörösborból is készítheted.
A téli, alkoholos és fűszerekkel felturbózott forró italok a világon mindenhol megtalálhatók, már ahol van hideg tél. Ugyan jól esik bekuckózni a jó meleg szobába, néha muszáj kimenni, már csak a testmozgás miatt is, utána viszont mindennél jobban esik egy bögre forró, fűszeres forralt bor vagy más melengető ital. Mutatjuk, hogy lesz a legfinomabb otthon, házilag.
Milyen borból készítsünk forralt bort?
A forralt bort is megfelelő minőségű borból kell készíteni. Ne legyen kellemetlen íze, illata, ne legyen dugós, borhibás, vagy éppen oxidált, ugyanis hiába a sok fűszer, ezeket a hibákat nem lehet elrejteni.
Tehát mindig jó minőségű bort válasszunk, amit legrosszabb esetben is néhány napja nyitottunk ki. Természetesen nem szükséges túl drágát sem venni. Egy alapkategóriás bor is tökéletes alapanyag a forralt borhoz.
Fehérbort vagy vörösbort válasszunk?
A legelterjedtebb a vörösbor, hiszen sokkal gazdagabb, aromásabb, és jobban harmonizál a fűszerekkel, mint a fehérbor. Néhány ajánlott típus: portugieser, zweigelt, blauburger, cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot, syrah.
Ha azonban könnyedebb forralt borra vágyunk, nyugodtan válasszunk fehérbort: traminit, szürkebarátot, rizlingszilvánit, muskotályos fajtákat, vagy akár egy rizlinget.
A forralt boroknak is van alkoholtartalma?
Van bizony, úgyhogy a sofőrök se fogyasszák! Igaz, hogy főzés közben bizonyos mennyiségű alkohol elillan, azonban a végeredmény általában így is közepes alkoholtartalmú bor lesz általában.
Fűszerek a borba:
fahéj, szegfűszeg, citrom, narancs, kardamom, csillagánizs, gyömbér