Melyik jobb? A hosszas fürdőzés egy forró kádban, ahol elnyújtozhatsz a nap végén, vagy a felfrissítő vérpezsdítő zuhanyozás? Nézzük melyik mellett szól a több érv.
Először is, kezdjük a fürdőkáddal.
Mi az, ami mellette szól?
Ha a kádban fürdőzést választjuk, érdemesebb az esti időpontokra időzíteni a tevékenységet, amikor már túl vagyunk a napi teendőkön, feladatainkon, nyugodtan és ráérősen állhatunk neki akár egyedül, akár a párunkkal. Próbálj meg kikapcsolódni teljesen, relaxálj, élvezd ki a fürdőzés minden pillanatát. Erre van néhány módszer, amivel rásegíthetsz. Használj habfürdőt, csinálj jó nagy habréteget, és merülj el benne. Használhatsz még egyéb illóolajokat, amik segítik a pihenésedet. Jót tesz a testnek és a léleknek egyaránt. Kaphatók olyan változatok, amik finom illatukkal fognak elvarázsolni, míg a többi használható a szépségápolásban is. A kettő ötvözetét is már be lehet szerezni. Egy ilyen fürdőzés után nagyon jót fogunk tudni aludni, így legyen az a következő, és egyben utolsó teendő aznapra. Reggel frissebben, ellazultabban és kipihentebben ébredhetünk a megszokottnál.
Ha viszont a fürdőzésünkkel nem az a cél, hogy elálmosodjunk, akkor jobb, ha nem vagyunk a kádban többet negyed óránál. Ne használj túlzottan forró vizet, csak annyira legyen meleg, amennyire a testhőmérsékletünk is. Az ennél melegebb víz már negatív hatásokat okozhat. Felgyorsítja a szívverést, fáradttá teszi a szervezetet, ellustít. Sokszor a hangulatod zuhanását is eredményezheti. A túl meleg víztől a bőröd elveszítheti a természetes olajtartalmát körülbelül 20 százalékát, és veszít hidratáltságából, bőröd ezután szárazabb lehet, még akkor is, ha hidratáló anyagokkal próbálod pótolni az elvesztett nedvességet. Ez főleg a nagyon száraz bőrűeknél lehet nagyobb probléma. Ha minden héten beiktatunk pár nap körülbelül 20 perces fürdőzéseket, igazi wellness hangulatba kerülhetünk, ami nagyon jó hatással lesz a lelkivilágunkra, és a testünkre is. Ennyit igazán megtehetünk magunkért. A fürdőzés jót tesz az ízületeknek és az izmokat is segít ellazítani.
Tippek, hogy hogyan lehet még élvezetesebb a fürdőzés
- Gyújts gyertyákat! (Figyelj azért oda rá, nehogy a kellemes fürdőzésből végül tűzoltás legyen. Kellő elővigyázatossággal viszont remek hangulatot ad.)
- Használj illóolajakat – Mindenfélét lehet kapni, a legtöbbnek az egészségügyi hatásai sem elhanyagolhatóak, és a kedvedre is nagyon jó hatással lesz.
- Fürdősó alkalmazása – A fürdősó is hasonlóan jó, mint az illóolajak, hisz tele van értékes ásványi anyagokkal, amire a testünknek szüksége lehet.
- Habfürdőzés – Ki ne szeretné a nagy habokban elmerülést? Gyerekként is nagyon élveztük, miért ne lehetne felnőttként is?
- Tedd még kényelmesebbé a kádat – Lehet kapni a fürdőkád kiegészítéseként párnákat, amiket a fejed alá tehetsz, így még ellazítóbb lehet a fürdőzés, és a nyakadnak is jót fog tenni.
Fürdőzés a pároddal
Jó, ha van időd a pároddal kiélvezni a fürdés jótékony hatásait, ugyanis a kapcsolatotoknak is jót tesz, ha ezt a tevékenységet együtt teszitek. Mindkettőtöknek jól jön egy fárasztó nap után. Egy pohár pezsgő, néhány gyümölcs eleszegetése, és máris ledobtátok az aznapi terheket a vállatokról. Iktassátok be azt a heti 1-2 fürdőzést közösen! Meglátjátok.. Nagyon jót fog tenni mindkettőtöknek.
Miért jobb mégis a zuhanyozás?
Először is. Sokkal kevesebb vizet használsz. Egy kádban történő fürdőzés alatt a háromszorosát használod el annak a mennyiségnek, amit egy gyors zuhanyozás közben használnál. Csak hogy számokban is lásd, a kádban körülbelül 120 liter vizet fogyasztasz el. Sokkal hatékonyabban távolítja el rólad a szennyeződéseket, amiket napközben szereztél. Precízebb, gyorsabb, egyszerűbb. A zuhanyozás is lehet közös tevékenység a pároddal, ami ugyanolyan kikapcsoló és szórakoztató tevékenység lehet, mint a kádban fürdés. Persze jó, ha minél nagyobb a zuhanykabinotok erre a célra.
A káddal ellentétben, a zuhanyozás közel sem szárítja annyira a bőrt, így a szárazabb bőrűeknek kifejezetten ajánlott inkább a zuhanyozást választani. Ráadásul fokozhatjuk vele a bőr rugalmasságát, feszességét, üdeségét, ugyanis a vérkeringésünket is felpezsdíti.
Zuhanyozás alatt sokkal egyszerűbb elvégezni néhány tevékenységet is, mint például szőrtelenítés, hajmosás, dörzskesztyűzés. Összességében, ha spórolni akarsz a számláidon és az idődön, jobb választás a zuhanyozás, viszont ha nyugalomra és pihenésre vágysz, válaszd a kádban való fürdőzést. A legideálisabb, ha felváltva teszed mindkettőt, így mindkét fajta tisztálkodásnak élvezheted az előnyeit.