Az új élet kialakítása
Már az első időszakban oda kell figyelnünk magunkra. „Tudatosan ki kell építeni egy self care rendszert. Két szülő helyett egyedül csinálni a logisztikát, pénzt keresni: ebben nagyon el lehet fáradni, és nagyon el is fáradnak a nők. Mindenkinek magának kell kitalálnia, hogyan tud akár külső, családi vagy baráti segítséggel, akár lopott időkben azzal foglalkozni, amivel töltődik” – mondja Hoppál Bori. „Végre lehetett macskám, amit a volt férjem nem engedett, és bebizonyíthattam magamnak és mindenkinek, hogy képes vagyok egyedül ellátni három gyereket – meséli Ágnes. – Legfőképpen az segített, hogy ahogy lépésről lépésre oldottam meg a feladataimat, úgy nőtt bennem a büszkeség és az önbizalom: igen, fasza csaj vagyok, ezt is meg tudtam oldani. És elkezdtem élvezni az életet.”
Tippek újrakezdéshez elvált nőktől
• 1. Próbálj meg ne a váláson keseregni, azon már nem tudsz változtatni.
• 2. Gondolj néha arra, hogy új lehetőséget kaptál egy jobb életre.
• 3. Figyelj arra, ami a célod (jobb anyának lenni, párkapcsolatot találni stb.), és lehetőleg ne pazarold az idődet, energiádat a volt társad bírálatára. Ha még mindig bánt, próbálj arra gondolni, hogy milyen jó, hogy megszabadultál tőle.
• 4. Ne félj segítséget kérni. Fordulj a családodhoz, a barátaidhoz, egy csoporthoz vagy szakemberhez.
• 6. Akármi is történik, te mindig a gyermeke(i)d anyja/apja maradsz. A külső körülmények ezt nem befolyásolják.
• 7. Mindig tudd, hogy nem vagy egyedül.
• 8. Keress olyan tevékenységeket, amelyeket valóban élvezel, szeretsz.
• 9. Tudatos pénzügyi szembenézés: rendezd az anyagi helyzetedet, és próbálj meg tartalékot gyűjteni, akár egy picit is.
• 10. Utazás: belföld, külföld, barátokkal, egyedül, akár alternatív utazási formákban (önkénteskedés, couchsurfing).
• 11. Alakítás ki közös rítusokat a gyerekekkel. Vegyél részt a közösségi életükben.
• 12. Sport, jóga, mindfulness, erdei séta: végezz bármilyen tevékenységet, ami közben csend van.
Bánki László szerint meg lehet dolgozni érte, hogy ne ragadjunk meg a krízisben. „A kulcs szerintem az önkifejezés. A beszélgetés, a vitázás, a napló- vagy blogírás. A kreatív önkifejezés, a művészkedés. A szociális kapcsolatok kiaknázása. Azaz minden olyasmi, ami gyógyító erejű, és aktívan önmagam felé fordít, öngondoskodást tesz lehetővé, önismeretet táplál.” Klárának a legerősebb önbizalom-növelő élménye egy pár napos berlini utazás volt: „Egyedül voltam, hostelben, senki nem ismert. Itt tudtam újradefiniálni önmagam, amikor én lehettem a helyes lány az emeletes ágy tetetjéről. Se több, se kevesebb.”
Új kapcsolat
Természetesen a legnehezebb feladat újra bízni magunkban annyira, hogy új kapcsolatba kezdjünk. Éva számára ez a házasság felbomlása után hét évvel sem sikerült. „Nőként megsemmisültem. Nem hagytam el magam, de azóta már többször megfogalmaztam: láthatalan vagyok.” Klára a medence aljára ment, ahogy fogalmaz. „Volt egy egyéjszakázós, keményebb időszak, ami nemhogy nem rántott ki, de csak mélyebbre tolt. Akkor lett újra kapcsolatom, amikor már jóban voltam magammal, elfogadtam, hogy akár egyedül is leélhetem az életemet, és nem éreztem a tétjét. És mivel akkor már szerettem magammal lenni, magamat koncertre vinni, magamat utaztatni, akkor lett kapcsolatom.” Hoppál Bori szerint nagyon fontos, hogy mielőtt új kapcsolatba lépünk, rendezzük magunkban az előzőt.
Bánki László azt mondja, a feldolgozás, adott esetben a megbocsátás kulcsa az aktív felejtés, ami nem más, mint a másikról való leválás fájdalmas folyamata, amelyben eltemetjük a rossz emlékeket, a jókat viszont bármikor elővehetővé tesszük. „Ez a fajta »felejtés« az igazi megbocsátás: teret adok annak, ami fontos, amit meg akarok őrizni, ezzel pedig teret adok a jövőnek. Nem gátolnak a traumáim.”
Forrás: HVG.hu