Ha nem szeretnéd, hogy az idősebb gyerekek kipróbálják a szoptatást, akkor magyarázd el nekik, hogy ezt a tejet csak a kisbabák ihatják, és helyette kínálj fel nekik egy „felnőttesebb” (gyerek) italt, amit a kisbabák nem ihatnak, vagy próbáld meg lefoglalni őket valami más tevékenységgel.
A szoptatást élvezetesebbé (és kezelhetőbbé) teheted – íme néhány tipp ehhez:
-Szoptatás közben add oda a gyerekeknek a kedvenc játékaikat, vagy adj nekik valamilyen feladatot, amivel le tudod foglalni őket. Akár félre is tehetsz néhány játékot, amiket csak szoptatáskor veszel elő, így ilyenkor ezek biztos jobban érdeklik majd őket, mint bármi más.
-Ha hagyod hogy a gyerekek melletted legyenek szoptatáskor, akkor magyarázd el nekik, hogy ez egy természetes dolog, és a baba így nő majd nagyra és így lesz egészséges.
-Ha a gyerekek a közelben vannak szoptatáskor, akkor lefoglalhatod őket egy történettel kedvenc könyvükből.
-Tedd be a gyerekek kedvenc zenéjét vagy előre felmondott gyerektörténeteket, amiket hallgathatnak, míg te végzel a szoptatással.
Problémás viselkedés az új családtag érkezése után
A kisgyerekek és az óvodások könnyedén hisztissé válhatnak az új baba életének első éve során.
Nem ritka ilyenkor a sírás, a kiabálás, vagy a klasszikus „küldjétek vissza a babát” tanács. A gyerekek hajlamosak újra babaként viselkedni (elfelejtik használni a WC-t, az önálló evést, az öltözködést, vagy nem tudnak elaludni ringatás nélkül).
Jellemző továbbá a feltűnősködés, a figyelemre való törekvés, különösen ha azt éppen a baba kapja meg (például szoptatáskor). Megeshet, hogy nem hajlandók elaludni, vagy felébrednek az éjszaka közepén, illetve hogy mérgesen viselkednek a baba jelenlétében.
Ne feledd, hogy a gyerekeknek ezzel nem az a célja, hogy magukra haragítsanak téged, csupán a figyelmedre vágynak, amit eddig csak ők kaptak meg.
A problémás viselkedést többféleképpen is eloszlathatod:
-Dicsérd meg a gyerekeket, ha jól viselkednek és türelmesek.
-Emlékeztesd őket hogy mennyit nőttek és milyen sokat tanultak, mióta ők is kisbabák voltak.
-Szervezd be őket az új baba gondozásába – ez lehetővé teszi, hogy több időt töltsetek együtt és felelősségtudatra neveli őket, ráadásul érezteti velük, hogy fontos szerepük van a családban.
-Légy együttérző, megértő és türelmes – mutass jó példát gyermekeidnek.