A tojásírás őseinktől ránk maradt szokása ma is élő hagyomány, nemzedékről nemzedékre száll tudománya. S bár bizonyosan mind kevesebben vagyunk, akik ápolják ezt a szép örökséget, de a néphagyományokat tisztelő, szeretettel ápoló utódok évről évre megírják az élet és az újjászületés jelképeként tisztelt, Krisztus feltámadására emlékeztető hímes tojásokat, hogy aztán húsvét másodnapján (vízbevető hétfőn) a lányok locsolóiknak kedveskedjenek velük.
Egykor minden lány nagy izgalommal díszítette a tojásokat nagypénteken, amelyeket aztán húsvét hétfőn kínálták a legényeknek. Érdemes felidézni, újraéleszteni ezt a szép hagyományt, az alkotás öröme mellett, a hétfői baráti látogatások is feltöltik az embert. Ugyan a régi szokás, miszerint a lányokat a patakban megfürdették vagy a kúthoz kivonszolva egy egész vödör vízzel öntözzék, mára sokhelyütt kölnivizes locsolkodássá szelídült, de továbbra is őrzi a locsolás ősi termékenységvarázsló és megtisztító rítusát.
Tojásírás
Kárpát-medence-szerte nagy hagyománya van az írókázással (vagy más néven gicézéssel) – egy fémcsövecskés vagy tölcséres mintázó szerszám segítségével – díszített tojásoknak. (Íróka hiányában akár egy gyufaszál segítségével is rajzolhatunk az olvadt viasszal a tojásra.) A tojásra méhviasszal mintákat írunk, majd langyos festékbe tesszük. Minél hosszabb időre, annál intenzívebb színt kapunk eredményül. Festés után a leolvasztott viasz helyén a tojás eredeti színével tűnnek elő a minták. Az elkészült remekeket végül zsírral fényesíthetjük. Palócföldön a hagyomány megőrzése mellett sok újítást vittek a tojásdíszítésbe, Gömörön például nem olvasztották le a viaszt a tojásról, hanem bedörzsölték aranyporral a mintázatot.
Berzselés
A berzseléses, vagyis a levéltakarásos tojásfestés technikája annyira egyszerű, hogy még a legkisebbek is könnyedén tudják alkalmazni. A festéshez csak pár apró levélkére, egy harisnyára és tojásfestékre van szükség. Válogassunk néhány szép rajzolatú (jó lehet például a citromfű, a petrezselyem, a koriander vagy a pitypang) levelet, majd színoldalát (ahol nem olyan vastagak az erek) kenjük be tojásfehérjével és simítsuk a tojásra. Óvatosan tegyük őket – az előre elkészített – egyik végén megcsomózott kb. 6–7 cm-es harisnyazsákocskákba, majd feszesen kössük el a nyakát. Engedjük az előzőleg elkészített festőlébe a tojásokat és hagyjuk állni 5-10 percig. A tojást kivéve itassuk le róla a maradék festéket, bontsuk ki a harisnyát, szedjük le a leveleket és papírra téve hagyjuk megszáradni a hímeseket, majd pici zsírral kenjük át, hogy szép fényesek legyenek.
Karcolt húsvéti tojások
Ezzel a technikával festett, megszárított tojásra dolgozunk, s a szép eredmény nagyobb jártasságot kíván. Karcolni lehet kifújt és főtt tojásra is, ám érdemes minél vastagabb héjú tojást választani e célra. Hegyes késsel vagy sniccerrel karcolhatjuk rá a mintákat, minél meredekebben tartjuk a kés hegyét, annál vékonyabb vonalat rajzolhatunk vele. Karcolás után szintén fényesíthetjük a tojást szalonnabőrkével vagy zsírral.