Hogyan tudjuk tesztelni, hogy friss-e a tojás?
A vizes tál technika a tojás frissességének ellenőrzésére
Az első módja, hogy egy tálat megtöltünk hideg vízzel, és óvatosan beletesszük a tojást, attól függően, hogy hol helyezkedik el, meg tudjuk állapítani a frissességét. Ha a tál alján helyezkedik el, akkor nyugodtan felhasználhatod, hiszen teljesen friss. Ha nem teljesen vízszintes helyzetben találjuk, akkor még mindig friss, és ha teljesen függőleges pozícióban lebeg, akkor már több hetes, de semmiképp sem romlott. Aggodalomra csak akkor van ok, ha a tojás teljesen feljön a víz felszínére, ebben az esetben érdemes külön megtörni, és megvizsgálni, hogy jó-e, de az esetek többségében már nem tudjuk felhasználni.
Törd fel, ahhoz, hogy ellenőrizd a tojás frissességét!
Feltörés után is könnyedén tudjuk ellenőrizni a tojás frissességét, ha megvizsgáljuk a szerkezetét, azaz a fehérjét és a sárgáját egymáshoz képest. Ha a sárgája szépen domborodik, és a fehérjével elkülönülnek egymástól, akkor teljesen friss tojással van dolgunk. Ha a tojás sárgája már nem olyan szép magas, de a fehérje még aránylag elkülönül tőle, akkor is nyugodtan fogyaszthatjuk. Viszont ha teljesen lapos a sárgája, és szétfolyik a fehérje is, akkor biztosan nem friss a tojás.
Rázd meg, hogy ellenőrizd a tojás frissességét!
És végül, amivel talán a legegyszerűbben és leggyorsabban meghatározhatjuk a tojás frissességét, az tojás megrázása. Ha nem igazán érzékelünk semmit, akkor friss, ha túlzottan lötyög, akkor már több hetes.
Mindenesetre általánosságban elmondható, hogy csak a teljesen friss tojás alkalmas a nyers fogyasztásra, a régebbi tojásokat pedig érdemes hőkezelni. Körülbelül egy hónapig állnak el a tojások 20 Celsius fok alatti hőmérsékleten.