A kései gyerekvállalás trendje egyre népszerűbb a nők között. Idén áprilisban az Egyesült Királyság Nemzeti Statisztikai Hivatala (Office for National Statistics, ONS) friss fogantatási adatokat publikált, amelyeket angliai és walesi nők közreműködésével gyűjtöttek össze. Az adatok szerint a terhesség a tizenévesek köreiben 2017-ben tovább csökkent, és először figyelhették meg, hogy többen kerültek áldott állapotba a 30-as korosztályból, mint a 20-asok közül.
Azonban ha van egy statisztika, ami sokakat meglepetésként érhet, az az, hogy a 40-es nők köreiben már zsinórban a második évben növekszik a fogantatások száma – ez a mutató 1990 óta több, mint a kétszeresére emelkedett az elmúlt több mint másfél évtized alatt.
Habár ezek nagyon fontos adatok, a konkrét statisztikák keveset árulnak el arról, hogy ezeket a fogantatásokat miként befolyásolják a különféle társadalmi, kapcsolati, és termékenységi tényezők, vagy arról, hogy a 40 feletti nők terhességi és szülési tapasztalatai mennyiben különböznek a fiatalabb korosztályokétól.
Ezekre a kérdésekre a University College London (UCL) nőgyógyászati intézete (Institute for Women’s Health) keresi a részletesebb választ. Az intézet új interjúalapú kutatási projektje a 40-es évükben teherbe esett nők történeteire, gondolataira, és érzéseire összpontosít, és ezek alapján próbál egy teljesebb képet felállítani arról, hogy miként is élik meg a várandósságot, és az azzal járó esetleges nehézségeket e korosztály képviselői.
Habár a projekt még csak nemrégiben kezdődött, a kutatók már most fontos bepillantást kaptak a 40 feletti gyerekvállalás okaiba, illetve hogy hogyan vélekednek e korosztály képviselői a késeinek számító anyaságról.
A tényező, amire kevesen gondolnak
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) jelentése szerint számos tényező is hozzájárul a kései gyerekvállaláshoz, úgymint a fokozott részvétel a felsőoktatásban illetve a munkaerőben a nők részéről, a munkaerőpiac bizonytalansága, vagy éppen a gyermeknevelés és otthonfenntartás költségei. Azonban van valami, amit az ONS jelentése egyáltalán nem említ meg a terhesség időzítését befolyásoló tényezőként, mégpedig a vizsgált nők kapcsolati helyzetét.
Sok nő, aki 40 felett vállalnak gyereket nem szándékosan várnak eddig, csupán ennyi idejükbe telik megteremteni a gyerekvállaláshoz és –neveléshez szükséges körülményeket. Többségük szívesen vált volna anyává jóval korábban is, ha ehhez megfelelt volna a kapcsolatuk (ha volt egyáltalán).
Számos nő okolja a mai digitális világban hétköznapinak számító online társkeresést is, érvelve azzal, hogy az ilyen platformok valótlan elvárásokat ébresztenek az emberekben, és az egyéjszakás lehetőségek látszólag végtelen listájának köszönhetően sokan (többnyire a férfiak) nem tartják szükségesnek a hosszútávú elköteleződést.
Ezek a beszámolók arra emlékeztetnek bennünket, hogy habár a kései anyaságot gyakran a nők választásának tartják, és a társadalomban betöltött változó szerepükkel magyarázzák, valójában a férfiak döntései és a modern kapcsolatok dinamikája is nagyban befolyásolja a fogantatási arányokat.