A testvérek természetesen olykor összekapnak, függetlenül attól, hogy a gyerekek közel egykorúak, vagy sem, kisfiúkról vagy kislányokról van szó. A szülőknek valahogyan kezelniük kell a helyzetet, azonban ez mégsem olyan egyszerű, sokaknak nagy fejfájást okozhat. A testvéri veszekedés egy kis kreativitással és kitartással megszüntethető, a családi béke pedig újra helyreállhat.
A testvéri veszekedés miértje
A szülőnek gyakran okozhat szomorúságot a gyermekei veszekedése, azonban a testvérek összekapása szinte a természet rendje. Nem csupán a féltékenységből fakadhat, oka lehet a korkülönbség és a gyermekek neme is. Küzdenek a figyelemért, a játékért, az elsőbbségért. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a gyerekek vitatkozás közben is felfedezik saját, és testvérük személyiségét, a probléma megoldásából pedig sokat tanulhatnak, növelhetik magabiztosságukat és önérzetüket.
A szülő helyzete
Az önmagunk hibáztatása helyett sokkal inkább kell arra figyelnünk, hogy a gyermekek között fellépő és számos esetben fennálló problémát orvosoljuk, a családi békét fenntartsuk. A legfontosabb az, hogy a gyermekek testi és lelki épségét megóvjuk, és megkülönböztessük az ártatlan összeszólalkozást a gyermeki indulatokkal teli harctól, hiszen a helyzetet felmérve képes az anya és az apa megfelelően reagálni a történésekre.
Az arany középút
A hajbakapások közepette nehéz, talán lehetetlen is eldönteni, hogy melyik gyermek is a hibás. Egyikük pártolása, és a másik leszidása talán nem vezet olyan eredményre, mint a következetesség. Ha lehetőséget biztosítunk arra, hogy minden gyermek elmondja a saját érveit és sérelmeit, akkor máris egyenlőséget teremtünk közöttük, a szülő által megfelelően koordinált helyzetben engedhetik ki a gőzt. Szánjunk egy kis időt a probléma megoldására, hiszen a szülő könnyebben találhatja meg azt a kompromisszumot, amit a gyerekek korukból fakadóan nem látnak.
A testvéri veszekedés lecsendesítése
Egy kis kreativitással elterelhetjük a gyerekek figyelmét. Találjunk ki számukra olyan játékokat, amelyek lekötik őket, esetleg kezdjünk olyan tevékenységekbe, amelyet a testvérek egyöntetűen szeretnek, és együtt érezhetik jól magukat közben. A kertben futkározást, a homokozást, a családi társasjátékot a fiúk és a lányok is élvezhetik, a veszekedés elfelejtődik a közös vidámság során. A gyerekeket ismerve, életkorukat és nemüket figyelembe véve a szülőnek egyre több fogás és praktika kerül a tarsolyába a hasonló helyzetek kezelésére.
A béke fenntartása
Ha lehetőség nyílik rá, ne hagyjuk belelovallni a gyermekeket a vitába. Ha még éppen időben közbe lépünk, akkor a helyzet természetesen könnyebben orvosolható és kezelhető, a testvérek egyszerűbben kibékíthetőek. Elengedhetetlen azonban a szülők közös álláspontja is, hiszen ha egy vita során másféle fellépést tapasztalnak az anyától és az apától, az nehezítheti a bonyodalom megoldását. A gyerekek nem tudják majd, hogy mire számíthatnak, ami csak további feszültségeket szül. Ha a testvérek ismerik a következményeket, egy idő után önmaguktól képesek majd megoldani és lecsendesíteni a testvéri veszekedést.