Lehet, hogy te komolyan veszed a szabályokat a koronavírussal kapcsolatban, de jó esély van rá, hogy van olyan szeretted, aki nem. Lehet, hogy anyukád még mindig heti többször megy vásárolni, a legjobb barátod próbál rávenni, hogy menj át hozzá, vagy a gyereked képtelen otthon maradni…
Ennek az az oka, hogy sok embernek a koronavírus egyszerűen távolinak tűnik, nem ismernek olyat, aki megbetegedett, vagy nem figyelik a híreket és nem érzik akkora fenyegetésnek, mint már sokan mások. Sokakban pedig a járvány előhozza az élj a mának tudatállapotot – ezzel azonban sok embert veszélynek tesznek ki. Hogyan győzheted meg egy szerettedet, hogy kövesse a javaslatokat és otthon maradjon?
Kezdd kicsiben
Először legyen csak egy nap a korlátozás – sokkal könnyebben megemészthető a változás, ha úgy tűnik csak egy napról van szó. Ez a nap pedig legyen olyan kellemes, amennyire csak lehet – csináljon, amit csak akar, nézze egész nap a TV-t, készítsd el a kedvenc ételét –, a nap végén pedig dicsérd meg őt, amiért nem ment sehova. Így ő is rájön, hogy nem is volt olyan nehéz betartani és az ezzel kapcsolatos félelme is eltűnik.
Oszd meg az érzéseidet
Neked sem könnyű otthon ülni, és ezt a helyzetet könnyebb úgy elviselni, ha tudja, hogy most mindannyian ebben a szituációban vagyunk, így érzi majd, hogy megérted. Ez most mindenki érdeke az egész világon!
Találd ki, mi győzi meg
Nincs egyetlen olyan dolog, ami meggyőzne mindenkit, úgyhogy gondolj arra, nála mi lesz a hatásos. Néhány embernél a lesújtó hírek és statisztikák működnek, másoknál az, ha az érzelmeire hatsz, hogy személyesen ez milyen hatással lehet rá. Akár mesélj olyanokról, akik elkapták és hozz fel példákat a családból, akiknek egészségügyi problémái vannak, vagy idősebbek, így komoly veszélyben vannak.
Használd az alábbi modellt
Van egy technika, mai segíthet rendszerezni a gondolataidat és elmagyarázni, mennyit is jelent ez neked:
- Jellemezd a helyzetet
- Fejezd ki az érzéseidet
- Mondd el, mit szeretnél
- Jutalmazd a megfelelő viselkedést
És mindeközben legyél figyelmes, magabiztos és kompromisszumra hajlandó.
Minimalizáld az érintkezést
Ha az egyik szeretted nem hajlandó otthon maradni, a saját egészségedet és biztonságodat kell előtérbe helyezned. Ha mások veszélybe sodornak, úgy kell kezelned őket, mintha fertőzöttek lennének – meg kell kérned, hogy ne találkozzatok, ha pedig egy háztartásban éltek, akkor is minimalizálni az érintkezések számát. Tartsd a két méteres távolságot, ha lehet, használj külön fürdőszobát, hogy csökkentsd az esélyét, hogy megbetegedj.
Ne add fel
Valószínűleg egynél több beszélgetésre lesz szükség, hogy megértsék és változtassanak, úgyhogy csak próbálkozz!