Szeparációs szorongás - igen, ez pontosan az a szitu, amikor a mosdóba sem jutsz ki, mert a kisbabád rögtön sírni kezd, feláll a kiságyban és rázza a rácsot. Neked pedig egy nagyon mély levegőt kell venned, hogy ne kapj sikító frászt.
A kisbabák különböző mértékben csüngnek az anyjukon és az is esetenként eltérő, hogy ez a megterhelő időszak meddig tart. Általában 9-18 hónapos kor között a babák attól is sírva fakadnak, hogy ha anya kimegy a szobából, ha - akár pár percig is – nem látják őt. Ezt a jelenséget szeparációs félelemnek, vagy más néven szeparációs szorongásnak nevezik.
Igazából nem tudják az okát, de valószínűleg ez azért van, mert már össze tudnak hasonlítani és emlékeznek. Tudják, hogy anyát szeretik, és nem jó nélküle. Nagy türelemre és toleranciára van szükségünk ebben az időszakban.
Hogyan segítheted, hogy enyhüljön a félelme?
- Fogad el, hogy ez egy nehéz időszak, és legyél nagyon türelmes!
- Ne haragudj rá! Ne légy vele ingerült! Végy egy mély lélegzetet, és inkább örülj neki, hogy valakinek ennyire fontos vagy. (Majd visszasírod ezt az időszakot tizennéhány év múlva.)
- Ha kis időre ki kell menned a szobából, mondd el neki, s ahogy távolodsz közben is beszélj hozzá, érezze, hogy a közelében vagy.
- Soha ne menj ki abból a helyiségből, ahol éppen együtt tartózkodtok olyankor, amikor nem néz oda. Könnyen megijedhet, hogy eltűntél. S ha ez csak néhány perc is, ő még nem érzékeli az időt.
- Ha valakivel egy kis időre magára kell hagynod, akkor figyelj oda, hogy azt a személyt jól ismerje. Nyugtasd meg, mielőtt elmész!
- Játsszál vele sokat kukucskálós játékot! Bújj el a függöny mögé, vagy takard le magad valamivel, majd takard ki. Ezáltal ő majd jobban megérti, hogy azért mert éppen nem lát valamit vagy valakit, azért még ott lehet.
Persze bármit tehetsz, ez az időszak LESZ az életetekben! Később majd mosolyogva fogsz visszagondolni rá!
Az apák sokat segíthetnek, de ilyenkor semmi és senki nem helyettesítheti anyut. A pároddal is próbáld megértetni, hogy ez egy természetes folyamat a kicsik életében.