Bármilyen betegségben is szenvedsz, még gyengélkedésed során sem szabad elhanyagolnod fogaid és szád egészségét. A megfelelő szájhigiénia védelmet nyújt szervezeted számára a szájon keresztül fertőző baktériumokkal szemben, amelyek előszeretettel támadják meg a legyengült, betegeskedő szervezeteket.
Íme néhány hasznos tanács, amik segíthetnek ebben!
Ügyelj egész tested higiéniájára
Rengetege egészségügyi előnye van annak, ha napi szinten odafigyelsz egész tested higiéniájára. Fontos például, hogy soha senkivel ne használj közös fogkefét, hiszen több vírus (köztük az influenza is) akár napokig is képes életben maradni egy nedves felületen. A vírusok terjedésének elkerülése érdekében tehát szigorúan mindig csak a saját fogkefédet használd. Ajánlott továbbá 3-4 havonta lecserélni fogkefédet egy teljesen újra.
Amennyiben épp most épültél fel egy betegségből, akkor szintén érdemes egy új, tiszt a fogkefére cserélni a régit, amin még jó eséllyel jelen van és él a fertőzés.
Moss kezet fogmosás előtt
Nagyon fontos, hogy alaposan megmosd kezeidet (20 másodpercig), mielőtt egyáltalán hozzányúlnál a fogkeféhez vagy a fogkrémes tubushoz. Ha ezt elfelejted, akkor a kezeiden található baktériumok és vírusok könnyedén eljuthatnak a szádba, így lényegében saját magadat fertőzheted meg velük.
Fogyassz minél több gyümölcsöt és zöldséget
Az immunrendszer több mint 80%-a a gyomorban található, ezért, ha testünk e része egészséges, akkor sokkal könnyebben veszi fel a küzdelmet a fertőzésekkel. Érdemes tehát minél több zöldséget, gyümölcsöt, egészséges zsírt és teljes kiőrlésű termékeket enni. A szervezetnek jót tehetnek a D- és C-vitamin pótlók, míg a cukros, feldolgozott élelmiszereket érdemes inkább elkerülni.
Igyál egészséges folyadékokat
Az emberi test kedvenc folyadéka a víz. Ez a legbiztonságosabb dolog, amit ihatsz, és szervezetedet több értelemben is újratöltheted vele. Ha valami melegebbre vágysz, akkor egy bögre tea (cukor és ízesítők nélkül) szintén ideális választás. Lehetőleg ne igyál citromos és cukros meleg vizet, mert savas kémhatása miatt árt a fogaknak, a cukor pedig lényegében élelmiszer a fogszuvasodást okozó baktériumok számára.
Kerüld el, hogy szád kiszáradjon
A száraz száj sok betegség gyakori mellékhatása lehet. Száraz környezetben sokkal nagyobb esélye van a lyukas fogak kialakulásának, fontos tehát, hogy rendszeresen fogyassz vizet, elkerülve ezzel a kiszáradást. Egy másik opció cukormentes rágót rágni, ami serkenti a nyáltermelést, nyirkosan tartva ezzel szádat.
Szedj cukormentes gyógyszereket
Amennyiben csak rövidtávú gyógyszerszedésre van szükséged, válassz cukormentes édességeket torkod kezelésére és a köhögés csillapítására. Ellenőrizd a termék összetevőit, mielőtt megvásárolnád, ugyanis többségük különféle cukrokat és mesterséges édesítőszereket is tartalmaz. Vannak olyan fájdalomcsillapítók is, amelyekben cukor is található, de némelyikük cukormentes változatban is kapható.
Mi a teendő hányás után
Sajnos számos betegség jár hányással, és akár egy erősebb gyomorrontás is előidézheti ezt a kellemetlen reakciót az ember szervezetében. Hányás után logikusnak tűnik rögtön fogkefét ragadni, és alaposan kitisztítani a szádat. A gondolat jó, azonban fontos, hogy fogmosás előtt alaposan kiöblítsd a szádat egy adag tiszta vízzel (legalább 30 másodpercig).
A hányás gyomorsavat visz fel az ember szájába, amitől könnyedén feloldódik a fogakat védő zománcréteg. Ha azonnal fogat mosol utána, akkor ezzel a gyomorsavval sikálod át fogaidat, amivel többet árthatsz, mint amennyit segíthetnél. A fogzománc védelme nagyon fontos, hiszen ez felelős a fog érzékenyebb rétegeinek biztonságáért.
Nem árt a fogorvos meglátogatása a betegség után
Ha szeretnéd ellenőriztetni fogaid állapotát, hogy a betegség alatt nem-e alakult ki valamilyen gyulladás a fogaidat illetően, akkor menj el fogorvoshoz. A Rosental Fogászati Központjában rendkívül alapos fogászati diagnosztika is elérhető, amely során az összes esetleges fogászati problémát kiszűrhetik! Kérj időpontot budapest rendelőjükbe az alábbi linkre kattintva: fogászat Budapest!