Napjainkban a legtöbb ember nem meri felvállalni, hogy szokott sírni, hiszen a gyengeség jelének vélik, pláne a férfiaknál gyakoribb, hogy titkolják ezt. Pedig igenis előfordulnak az ember életében olyan események, amelyek sírást váltanak ki legtöbbünkből, és ezzel nincs is semmi baj, hiszen a történteket sokszor ilyen módon tudjuk feldolgozni. Sokféle oka lehet a sírásnak. Örömforrást is jelezhet, például, ha nagyon büszkék vagyunk, sikerült elérni céljainkat, meghatódtunk. A másik oka azonban lehet gyász, megbántottság, fizikai-és lelki fájdalom. Ezen kívül nem érzelmi tényezők is okozhatják, például a tavaszi/nyári időszakban az allergia is kiválthatja a könnyezést. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy hogyan hat az egészségünkre a sírás.

Csecsemők
Az újszülöttek naponta több órát is sírhatnak, és esetükben ez egyfajta figyelemfelkeltésként szolgál, diszkomfort érzetüket jelzi. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, ugyanis a babának ilyenkor szüksége van valamire. A szülőknek törekedni kell arra, hogy minél előbb reagáljanak a sírásra, és megpróbálják lenyugtatni a gyermeket. Nagyobb gyermekek esetében segíti az alvást.
Sírás jótékony hatásai
Köztudottan segít legyűrni a stresszt, egy kiadós sírás után a legtöbben megkönnyebbültnek érzik magukat, és lenyugodnak. Azért írtam kiadósat, mert pár perc szükséges hozzá, hogy a paraszimpatikus idegrendszert működésbe hozza.
Amikor sírunk, azzal akár jót is tehetünk mentális és fizikai egészségünknek egyaránt. Sírás alkalmával stresszhormonoktól válhatunk meg (kortizoltól), és méregtelenítő hatása is van.
Jó hatással van a szemünkre
A könnyezés tisztítja a könnycsatornákat, és a nap során belekerült káros anyagok, például por és egyéb szennyeződések is kiürülnek a szemünkből, illetve a könnyezés védi a kiszáradástól.
Ha fizikai fájdalomtól szenvedünk, akkor a sírás segít megnövelni a fájdalomküszöbünket azáltal, hogy valami féle zsibbadást okozhat. Rossz kedv esetén az oxitocin szintje alacsony, mely sírás után rendszerint megemelkedik, megnyugtat, és javulhat a hangulat.
Valamint fontos megemlíteni, hogy nem csak a sírás segít önmagában, hanem annak következtében a környezetünkben lévő emberek segítséget nyújtanak, empatikusak, és védelmezőek velünk szemben, és mindez szintén segít abban, hogy vigasztalást nyerjünk, és jobb hangulatra tegyünk szert.
Általánosságban elmondható, hogy a nők sokkal többször sírnak, mint a férfiak. Mindezt okozhatják hormonok, illetve sokan inkább elnyomják magukban fájdalmaikat ahelyett, hogy kimutatnák. Nem érdemes, mert felgyűlhetnek bennünk a rossz érzések, például düh, szomorúság, csalódottság, és mindez hosszútávon lelki gondokat okozhat. Azonban komolyabb problémát jelezhet, ha nagyon sokat sírunk. Ilyenkor érdemes szakember segítségét kérni!