Számos nő hízásáért felelős a pajzsmirigy nem megfelelő működése. A cikk azonban nem csak a hízásról szól, hiszen vékony nőknél is előfordulhat az alulműködés.
Mivel pajzsmirigy hormonokra a test minden egyes sejtjének szüksége van, így az alulműködés vagy túlműködés tünetei szinte bármilyenek lehetnek, egyénenként változó, hogy hogyan mutatkozik meg. Csakis TSH, T3 és T4 eredmények fényében lehet kijelenteni, hogy valóban ez (vagy csak ez) áll a problémák hátterében.
Nem az összes, csak a leggyakoribb tüneteket sorolom fel. Ha ezek közül több is fennáll Nálad és eddig nem tudtál rájönni, mi áll a hátterében, akkor érdemes elvégeztetni a megfelelő vizsgálatokat.
Tudd meg, mik a legfőbb tünetek
Hirtelen hízás
A pajzsmirigy alulműködése következtében akár 10-15 kg is képes felkúszni egyetlen hét alatt anélkül, hogy a beteg többet evett volna, mint korábban vagy bármin változtatott volna életvitelében.
Akár ennek az ellentéte is előfordulhat (ritkább esetben, mert ez gyakrabban a túlműködés tünete), vagyis a páciens hirtelen megmagyarázhatatlan fogyásnak indul.
Nem tud lefogyni (vagy hízásra képtelen)
A pajzsmirigy alulműködés következtében a nők többsége hiába tartja be a diéta és mozgás minden apró-cseprő szabályát igen szigorúan, a fogyás egészen addig nem következik be, amíg nem kapja meg orvosától a megfelelő kezelést.
Fásultság, depresszió, pánikrohamok
Sajnos az alulműködés okozhat, lehangoltságot, rosszkedvet, depressziót. A betegek hangulata gyakran hullámzik, hol magasságokat, hol mélységeket élnek meg. Mindkettő jöhet és mehet hirtelen, a hangulatingadozások pedig teljesen megzavarják a környezetet. Éppen ezért gyakran pszichiátriára küldik őket, pedig semmilyen pszichés zavartól nem szenvednek.
Alacsony testhőmérséklet, vérnyomás
A pajzsmirigy betegek többségének állandóan alacsony a testhőmérséklete (a normális 36,5), ami hidegrázásokhoz is vezethet. Egy részüknél nap közben ingadozó, de a reggel jellemzően mindenki alacsony testhőmérsékletet mér. A tartósan alacsony vérnyomás is utalhat a problémára, főleg, ha más tünetek is társulnak hozzá.
Száraz, töredező haj, hajhullás
Mindenkinek megújul a hajkoronája, de van az a mennyiség, amely felett a napi hajhullás már kórosnak számít.
Száraz bőr, zsíros arcbőr, aknék
A betegek bőre gyakran száraz (karokon, lábakon, érdes könyék és sarok), míg az arcuk mégis túlzsírosodik, mitesszerekkel teli, gyulladt pattanások jelennek meg rajta akár idősebb korban is.
Menstruációs problémák, meddőség
A pajzsmirigy működési zavara következtében zavar lép fel a menstruációban. Az alulműködés leginkább túl gyakran jelentkező, túl nagy mennyiségű vérzést okoz, elmarad a peteérés és a várva várt gyerek sem érkezik. Az is előfordulhat azonban, hogy a vérzés gyakorisága lecsökken, sőt, akár évekig is kimaradhat.
Állandó fáradtság, nincs energiája
A beteg hiába alszik akár 10-12 órát is, állandóan fáradt, a legegyszerűbb feladatokban is gyorsan kimerül. Előfordulhat azonban inszomnia is, vagyis képtelen aludni. Emiatt nappal még frusztráltabb és megindul egy ördögi kör.
Szerző:
Borbély Angi – Angelocska
Angelocska – Workout Girl
facebook.com/angelocska