4. Fakó vagy „kopasz” nyelv
Az egészséges nyelv láthatóan és érezhetően is egyenetlen a rengeteg apró papilla miatt, amik a felületén helyezkednek el. Ha túl simának vagy a megszokottnál sokkal fakóbbnak tűnik, akkor valószínűleg B12 vitaminhiányról van szó, vagy esetleg vaselégtelenségről.
5. Fekete „szőrös” nyelv
A talán leghátborzongatóbb látványt a fekete vagy barna „szőrös” nyelv kelti, amit a nyelv papillái körül kialakuló bakteriális túltengés okoz. Pánikra azonban semmi ok, mert könnyen és gyorsan megszabadulhatsz tőle! Akárcsak a szájpenész esetén, itt is fontos jobban odafigyelni a szájhigiéniára. Emellett ajánlott csökkenteni a cukros ételek fogyasztását, amik táplálékforrást jelentenek a nyelven elszabaduló baktériumok számára. A fekete nyelv a dohányzás egyik mellékhatása is lehet.
6. Lilás, kékes nyelv
Ha a nyelv ilyen színűvé változik, akkor a legtöbb esetben rossz keringés áll a dolgok mögött, azonban néha az idegrendszerben fellépő rendellenességek is okozhatják. Ha a probléma tartós, fordulj orvoshoz.
7. Hálós, csipkés nyelv
Ha a nyelven hálószerű minták vagy fehér csíkok jelennek meg, akkor Oral Lichen Planusról (OLP) van szó, ami az immunrendszer problémáira utal. Ez a gyulladásos betegség károsítja a szájüreg nyálkahártyáit. Az OLP általában a szájban fellépő fájdalommal is jár és előfordulhat, hogy nem csak a nyelve, hanem a szájon belül máshol is megjelennek ezek a fehér vagy piros foltok vagy csipkék. Ha az OLP tüneteit észleled magadon, akkor minél előbb fordulj orvoshoz, mert súlyosabb szövődményei is lehetnek.
8. Mély repedések
Habár a sekély csíkozódás nagyon gyakori a nyelveken, a mélyebb repedések immunrendszer-problémákra utalnak, és szakértői kezelésre szorulnak. Ezek a rések kiváló helyet biztosítanak ugyanis a szájban terjengő baktériumok számára.
9. Foltos nyelv
A véletlenszerű fehér vagy piros foltok a nyelven (amelyek gyakran egy kontinenseket ábrázoló térképre hasonlítanak) nem jelentenek semmilyen veszélyt, ugyanis általában túl forró, csípős, savas, hideg, stb. ételek vagy italok miatt alakulnak ki. Ezen kívül okozhatja őket a szájhigiéniai készítményekre való érzékenység és a dohányzás is.
10. Fájó kelések és puklik
Habár fájdalmasak és nagyon kellemetlenek, a nyelv oldalán kialakuló apró zavaró dudorok általában teljesen ártalmatlanok. Ezek a piciny kelések legtöbbször akkor alakulnak ki, amikor az ember véletlenül ráharap a nyelvére (például alvás közben), de okozhatja őket rendszeres súrlódás (például ha az ember fogai közé szorul egy ki nem pattogatott kukoricamag héja). A nyelven kialakuló kelések a legtöbb esetben szintén nem utalnak semmilyen problémára, és a foltos nyelvhez hasonlóan irritáló értelek miatt alakulnak ki. Ha ezek közül bármelyik nem tűnik el egy hét alatt, akkor érdemes megnézetni egy orvossal.
11. Nagyméretű nyelv
A gyerekeknél gyakrabban jelentkező szokatlanul nagy nyelv (Macroglossia) általában pajzsmirigy-alulműködésre utal. Ezzel a problémával mindenképpen érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni.
12. Kicsi, vékony nyelv
A megszokottnál kisebb nyelv a kiszáradás egyik biztos jele. Sok esetben ez egyszerűen orvosolható a napi vízbevitel növelésével. Ha a probléma ennek ellenére továbbra is fennáll, kérj orvosi segítséget.