Ha úgy érzed, hogy az otthonod annak ellenére hogy állandóan takarítasz, kész káosz, lehet, hogy egy kis rendszerezésre van csak szükséged. Ez az öt napi feladat segít fenntartani a tiszta otthont, minimális erőfeszítéssel. Ha azt gondolod, hogy túl elfoglalt vagy ahhoz, hogy kialakíts egy takarítási rutint, azt kell mondanunk, hogy szerintünk túl elfoglalt vagy ahhoz, hogy ne tedd. Próbáld ki ezen a héten és rájössz majd, hogy a napi feladatok elvégzése rendet és nyugalmat hoz majd az otthonodba.
Mi az 5 napi feladat?
- megágyazni
- ellenőrizni a padlót
- letörölni a felületeket
- rendet tenni
- mosni
3 módszer, amivel belekezdhetsz:
1. Kezdj eggyel minden nap egy héten keresztül, majd a következő héten adj hozzá még egyet – ágyazz be egy hétig, majd ellenőrizd a padlókat a következő héten, a harmadik héten már a pultokat is töröld le és folytasd addig, amíg minden feladat helyet kap.
2. Mi azt ajánljuk, hogy kezdd vasárnap az ágyazással, aztán hétfőn ágyazz meg és nézd meg a padlót is így folytatva minden nap addig, amíg mind az 5 feladat beépül a rutinodba.
3. Ha már van valamilyen takarítási rutinod és ki akarsz próbálni valami mást, az összeset csináld meg egyszerre.
Ágyazás
Ha minden nap beágyazol, a szobák máris sokkal rendezettebbnek tűnnek majd és néhány perc alatt kész van. Tanítsd meg a gyerekeidnek is, hogy rendezzék el a saját ágyukat, így neked még könnyebb dolgod lesz.
Ellenőrizd a padlót
Szinte minden nap ráfér egy gyors sepregetés a padlóra, néha elő lehet kapni a porszívót is, de általában egy egyszerű sepregetés is megteszi, máris sokkal tisztábbnak tűnik tőle a lakás.
Töröld le a mosdókat
Minden főzés és étkezés után érdemes letörölni a konyhapultot és asztalt, és ellenőrizd a fürdőszobai felületeket is naponta és gyorsan töröld le, ha szükséges. Tarts mindenhol abból az eszközből törlőkendőből, ami szükséges ahhoz, hogy gyorsan végezhess ezzel a feladattal. Este érdemes ellenőrizni, hogy a mosdó- és mosogatókagyló tiszta-e.
Rendrakás
Lehetnek játékok a földön, levelek, újságok, ha bármit találsz, ami nem a helyén van, azt el kell tenni, vagy ki kell dobni. Néhány tipp, ami nálad is beválhat: ahogy megkapod, rögtön dobd ki azokat a szórólapokat és leveleket, amire nincs szükséged, azonnal nyiss ki és rendszerezz minden számlát, amit be kell fizetni, legyen egy rendszereződ azoknak, amiket meg kell tartani és a gyerekek rajzainak. Érdemes kidobni (szelektíven) azokat a papírokat, amire nincs szükséged rögtön, mert nagyon fel tudnak halmozódni. A lom minden ember és család számára más. Érdemes minden nap foglalkozni vele és lefekvés előtt rászánni egy kis időt és mindent elpakolni. Próbáld ki ehhez ezt a 15 perces tervet, nagyon jól működik és megkönnyíti a dolgodat. Ha nálatok nagy gondot jelent a rendetlenség, ez nagyon sokat fog jelenteni.
Mosás
Ha van rá lehetőség és igény, indíts el egy mosást minden nap, lehet, hogy monotonnak és sok munkának tűnik, de a legtöbb család esetén ez az egyetlen módja, hogy ne halmozódjanak fel a kupacok. Mi a lényeg, hogy ez működjön? Az hogy elkezdd és be is fejezd az első fázistól az utolsóig. Ne hagyd, hogy felhalmozódjon az asztalon, a sarokban, az ágyon, a kanapén vagy akárhol a szennyes vagy vasalatlan ruha. Mosd ki, szárítsd meg, vasald ki és tedd el. Így mindig készen állnak majd a tiszta ruháid és nem kell olyan sokat vasalnod, vagy egyáltalán nem, mert a ruháknak idejük sem lesz összegyűrődni.