Érdekes adat, miszerint egy átlagos személy élete egyharmadát a munkahelyén tölti – nagyjából 90.000 órát. Ez alapján egyáltalán nem meglepő, hogy a munka hatással van az egészségünkre is, akár pozitív, akár negatív értelemben.
Legtöbbünk fizikailag nem olyan megterhelő munkát végez, ezért a munkával kapcsolatos egészségi állapotunkat leginkább a munkakörnyezet minősége határozza meg. Egy szervezet vezetői, a vállalati kultúra, valamint a munkatársakkal való kapcsolat határozza meg a környezetet – ezáltal pedig hatással van a fizikai és mentális egészségünkre. Legjobb körülmények között a munka biztosítja a keresetet és pozitív hatással van a szociális, pszichológiai és mentális jólétre is.
A munkahelyi zaklatás 5 leggyakoribb esete
Hamis vádak
Hamisan megvádolni valakit valamivel egy tipikus passzív-agresszív viselkedés, ami nagyon is gyakori a munkahelyeken. Ez a fajta viselkedés nem csak ütközik a legtöbb szervezet politikájával, de az áldozat is komoly mentális és fizikai stresszen mehet át a hamis feltételezések miatt. Valamint ez a viselkedés megteremti a bizalmatlanság, megvetés kultúráját, csökkenő produktivitást és az alacsony alkalmazotti morált.
Szóbeli fenyegetés, bántalmazás
Sajnos ez az a dolog, amit nehéz bizonyítani, ráadásul mivel egyre nagyobb a verseny a piacon a munkavállalók között, a verbális fenyegetés, megfélemlítés száma is egyre növekszik. A legtöbb ember ezt egyszerűen elfogadja, a munkatársakkal való együttműködés részeként, ami részben igaz is, azonban attól, hogy nem foglalkozunk vele, még nagyon ártalmas lehet, minden esetben jelenteni kellene, így kiderülhet az, ha esetleg az illető ezt több emberrel is alkalmazza, és így könnyebben bizonyítható.
Munkával kapcsolatos észrevételek elnyomása
Tudjuk, hogy szólásszabadság van, a gond csak az, hogy ez a legtöbb munkahelyen nem érvényesíthető. Nyilván vannak olyan dolgok, amik nem megengedhetők professzionális környezetben, de folyamatosan semmibe venni valaki gondolatait és ötleteit nem lehet, és ez is felfogható bántalmazásként. Ez nem csak megalázó, de akadályozza a személyt, hogy képes legyen elvégezni a munkáját és a munkahelyi zaklatás fogalmába esik.
Más munkájának semmibevétele
Ez sajnos nagyon jellemző, lehet, hogy egy dolgozó azt veszi észre, hogy a közreműködését alulértékelik, vagy úgy, ahogy van, semmibe veszik. A legtöbb szervezet próbál harcolni a viselkedés ellen, mivel fenyegeti hatékony működését és jövedelmezőségét.
Fizikai agresszió
A fizikai agresszió nem az ütésekben merül ki (azért a legtöbb embernek ennél több esze van), hanem a kéretlen érintés bármelyik formája is idesorolható, beleértve a véletlen simogatásokat is. Ezt a legtöbb munkahelyen nagyon komolyan veszik és gyakran elbocsájtás a vége.