Hogyan mondd el munkáltatódnak, hogy kiégve érzed magad?
„Egy orvosi igazolásra mindenképpen szükséged lesz, ha szeretnél pihenőt kérni, azonban a diagnózis privát dolog” mondja Minkin. Ha egy orvosi igazolás miatt magabiztosabban állnál oda főnököd elé a kiégés ügyével, akkor szerezz magadnak egyet. Azonban ha úgy érzed, hogy munkakörnyezeted eléggé megértő és befogadó, akkor igazolás nélkül is megbeszélheted ezt munkáltatóddal.
Ha szakember segítségére van szükséged, akkor érdemes pszichológushoz fordulni ilyen ügyben, ugyanis ezek a szakemberek nem csak igazolni tudják problémáidat (papíron), hanem hasznos tanácsokkal is elláthatnak, hogy hogyan kezelheted őket a jövőben – javasolja Dr. Dike.
Hogyan lehet megelőzni a kiégést?
A munkáltatók sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék a kiégést alkalmazottaik között, állítja Minkin. Ehhez érdemes egy olyan munkakörnyezetet kialakítani, amiben az emberek nyugodtan beszélhetnek mindarról, ami életükben történik, mind személyes, mind pedig munkahelyi értelemben. „Pszichológiai biztonságot kell teremteni, hogy az emberek beszélhessenek arról, ami velük történik” állítja.
Dr. Dike szintén azt javasolja, hogy a cégek tartsák figyelemmel munkahelyi kultúrájukat, és intézzék el a szükséges változtatásokat. „Ha szándékosan vagy nem szándékosan arra kéred a munkavállalókat, hogy tovább maradjak bent, hogy ne kérjenek segítséget, hogy túl sokat teljesítsenek, vagy hogy hétvégente, esetleg betegen dolgozzanak, akkor ezekkel mind egy kiégést kockáztató munkakörnyezetet éltetsz” mondja a doktor. „Habár a kemény munkáért jutalom jár, az egészségtelen munkahely/élet egyensúly olyan munkahelyi kultúrát teremt, ami akaratlanul is kiégéssel fenyeget.”
„Nem arról van szó, hogy hány órát dolgozol, vagy hogy mennyit vagy jelen az irodában” mondja Minkin. „Az eredmények, és a csapat kommunikációja számít – ezek rengeteget tehetnek a kiégés megelőzés és kezelése érdekében.”
Minkin továbbá javasolja még az empatikus hozzáállást a vezetőség részéről, a wellness programokat, és az esetleges privát pszichológiai támogatást is, ha erre adódna szükség. „Fontos, hogy a cégek belássák, hogy mindannyian emberek vagyunk, és szükségünk van a támogatásra” mondta.