notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

A kóla felhasználhatósága

hirdetes

Megmutatjuk, ivás helyett mire használhatod a kólát

helloladies.hu

Habár én sem mondok le róla mindig teljes mértékben, de igenis kellene. Rengeteg indok van rá, hogy miért kellene teljesen kiirtani az életünkből ezt az üdítőitalt, aminek a receptje szinte máig titok. Vajon mi lehet benne?

Miért ne igyál kólát

Először is.. Mit kell tudni a kóláról?


Egy John Stith Pemberton nevezetű gyógyszerész 1884-ben készített egy Pemberton's French Wine Coca névre hallgató, borból és kokainból álló italt, egy úgynevezett cocawine-t. Nagy valószínűséggel egy Angelo Mariani nevű korzikai vállalkozó hasonló összetételű és a nagy népszerűségű Vin Mariani-ja alapján keverte ki. Mivel 1885-ben Atlantában és környező megyéjében, Fulton megyében alkoholtilalmat vezettek be, így kénytelen volt nekiállni egy alkoholmentes, szénsavas változat elkészítésének. Az így elkészült új italt 1886. május 8-én adtál el az atlantai Jacob’s Pharmacy gyógyszertárban.

Eredetileg gyógyszernek indult, amit poharanként 5 centért árulták, mivel akkoriban azt hitték, a szénsavas italok jó hatással vannak az egészségre. Pemberton akkori állítása szerint a Coca-Cola rengeteg betegségre jelent gyógyírt, mint például a morfinizmusra, az emésztési zavarokra, a neuraszténiára, a migrénre és impotenciára. 1888-ban már 3 különböző cég gyártotta a Coca-Colát. Mivel mind a három cég továbbra is használta a Coca-Cola receptjét, így az egyik gyártó, Chandler a saját kóláját elkezdte Yum Yum és Koke néven árulni. Mivel ezek a márkanevek nem váltak be, így belekezdett pereskedésbe hogy megszerezze a márkanevet, és így a két másik konkurensnek sikeresen ellehetetlenítette a helyzetét. A recept kizárólagos jogát megvásárolta a többi gyártótól, bár 1914-ben az egyik gyártó Margaret Dozier azt állította, hogy az adásvételi szerződésen szereplő aláírása hamis, majd a későbbi elemzések szerint nagy valószínűséggel John Pemperton aláírása is hamis.

hirdetes

A Coca-Colát először 1894. március 12-én árulták üvegben. Az első dobozos Coca-Cola 1955-ben jelent meg. A Coca-Cola nevet onnan kapta, hogy az eredeti recept tartalmazta a dél-amerikai kokalevél kivonatot, amelyből a kokain is származik. Az 1903-as receptváltásig egy pohár Coca-Colában körülbelül kilenc milligramm kokain volt. 1904 után friss kokalevelek helyett a Coca-Cola már kokainkivonás utáni leveleket használt, és a kokainszint már majdhogynem fellelhetetlen mennyiségűvé csökkent benne. A kokalevél kivonatot a Stepan Company gyártja, az USA New Jersey államában található maywoodi gyárában. Ez a gyár az egyetlen az országban, amelynek engedélye van a kokalevél importálására és feldolgozására.

A Coca-Cola pontos összetétele a híres titkok egyike. Az eredeti receptet az atlantai SunTrust Bank páncéltermében őrzik. A bank elődje, a Trust Company vitte tőzsdére a Coca-Cola Company-t 1919-ben. Egy népszerű mítosz szerint csak két igazgató ismeri a receptet, ám mindketten csak a recept felét ismerik. A valóság ennél prózaiabb: bár csakugyan két igazgató ismerheti a teljes receptet, mindketten az egészet ismerik, és még többen ismerik a recept alapján működő gyártási eljárást.

hirdetes


Magyarországon az 1967-es Budapesti Nemzetközi Vásáron (BNV) mutatták be, kóstolóval egybekötve, ahol olyan népszerű lett, hogy a rendőrségnek kellett beavatkozni. 1968. július 17-én kezdték meg a magyarországi gyártását/palackozását a Magyar Likőripari Vállalat kőbányai üzemében, majd az első hazai Coca-Cola vegyes vállalat társtulajdonosaként állította elő a népszerű üdítőitalt. Az 1970-es évek elején, a Szeszipari Vállalatok Trösztjének megalakulása után valamennyi hazai szeszipari vállalat megkapta a Coca-Cola palackozásának jogát (Szabadegyháza, Győr, Kisvárda, Tiszakécske és Miskolc).


A hazai üdítőital-piac liberalizálásakor, 1991-ben a Coca-Cola Amatil saját magyarországi vállalatot hozott létre. Jelenleg a Dunaharaszti határában 1996-ra felépült gyárban folyik a termelés, ahonnan a cég a hazai kereskedelem mellett külföldre is exportál különböző márkájú üdítőitalokat.

A következő oldalon található, mi mindenre jó a kóla és néhány megdöbbentő videó is...

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes