Amikor megszületik az első baba, nem is gondolunk a kistestvér érkezésére. Örülünk, hogy „túléltük” a szülést, „átvészeltük” a gyermekágyi időszakot. Telnek, múlnak a hónapok, gyakran érezzük, hogy nagybabánk mellé, bizony kellene egy társ. Azért a gyermekvállalás valljuk be, elég komoly dolog, és vannak olyan dolgok, amelyeket nem árt, ha még a végleges döntés előtt átbeszéltek.
Testileg felkészültem egy újabb babára?
Szakemberek szerint, kell némi regenerálódás az anyának. Először is élj meg minden pillanatot a picivel, majd ha eltelt 1-2 év, nyugodtan tervezhetitek a következőt. Egy tudományos felmérés szerint, minél rövidebb a születési idő, annál nagyobb a koraszülés esélye.
Mekkora az ideális korkülönbség?
Rutinos szülők azt mondják, amikor már felfogja a pici, mit is jelent a kistestvér. Van ilyen? Tény, hogy ekkor nagyobb a valószínűsége az elfogadásnak, és kevésbé lesz jelen a féltékenység. Itt azért érdemes megjegyezni, hogy ez nagyon sok mindentől függhet. Az a jó korkülönbség, mikor 2-3 év elteltével szinte „egyidősekké” válnak, és könnyen egymás pajtásaivá lesznek.
Anyagi helyzet
Azért vegyünk figyelembe az anyagi helyzetünket is. Tudjuk, hogy egy gyermekre is vagyonokat lehet költeni. Mégis könnyebb helyzetben vagyunk, mint az első baba érkezésekor. Sokan félreteszik a kistesónak az első babára beruházott dolgokat. Pl.: Kiságy, babakocsi, etetőszék. Előrelátó szülők, ezekből a dolgokból, már előre unisexet vásárolnak.
Készítsük fel a gyerkőcöt
Amikor már biztosak vagyunk a terhességben, és kivártuk azt a kritikus időszakot, csak akkor mondjuk el a gyerkőcnek, hogy nagytesó lesz. Addig felesleges, hogy erről szóljanak a mindennapjaitok. Természetesen örüljetek a pocaklakónak, de vegyétek figyelembe, hogy ez más, mint amikor őt vártátok. Sajnos sokszor elkerülhetetlen, hogy olykor, ne vetélytársára tekintsen a kicsi. Ezt egy másik cikkben le is írjuk majd, hogy mit tehetsz, a megelőzés érdekében.
Az a bizonyos 9 hónap
Próbáljátok belevonni a kicsit is a készületekbe. Ne éreztessétek vele, hogy ő lesz a nagy, inkább az egyenlőségre tereljetek. Engedjétek meg neki, ha a kistesóval szeretne kommunikálni. Gondolok én arra, ha szeretné megsimítani a pocakot, vagy csak mesélne neki valamit. Ez amúgy is egy nagyon cuki dolog tud lenni.
Amikor anya a kórházban lesz, és utána
Ez egy összetettebb dolog. Először is avassuk be felszínesen a gyermeket abba, hogy miért is leszünk oda távol. Milyen lesz a kisbaba, hogy kissé ügyetlen lesz és törékeny, hogy nagyon kell rá vigyázni. Szerencsére már sok kórház engedélyezi a nagyobb gyerekeknek is a látogatást, ezáltal kicsit könnyebb lesz neki megérteni mindezt. Amikor hazaérkezünk, ne feledjük, a gyermek minket vár, és majd csak utána érdeklődik a pici után. Hagyjuk apára egy picit a babát, és töltsünk el egy kis időt a nagyobbal. Ezután, barátkoztassuk meg a testvéreket.