Egyre szélesebb körben terjed el a szokás, hogy az emberek szaunát építtetnek az otthonaikba. Különösen hangulatos tud lenni télen, amikor hazaérkezünk átfagyva, megdermedve, és csak a szauna melege az, ami teljesen át tud melegíteni. A rendszeres szaunázásnak számos előnye van, ezek pedig hatványozódnak, ha otthon is van egy berendezés.
Hogyan hat a szauna használata a szervezetre?
A szaunázás menete, amennyiben a klasszikus módon csinálják, tehát 8-10 perc ücsörgés a melegben, amit egy merülés követ egy hideg vizes medencébe, valójában egy sokkterápia. És épp úgy, hogy az áram bebikázza az autót, a testben is megindulnak bizonyos folyamatok.
A forró levegőn elpusztulnak a baktériumok vírusok. Kitágulnak a pórusok és megkezdődik az izzadás, így megindul a salakanyagok és mérgek kiürülése a szervezetből és a bőrből. A bőrt feszesíti is, mivel a meleg hatására rugalmasabbá válnak a kötőszövetek. A sokkterápiának köszönhetően javul a vérkeringés és erősödik a szív. A rendszeres szauna használat érregeneráló hatással is van, miközben növekszik a szervezet ellenállóképessége.
De nem csak a testnek, az elmének is nagyon pihentető. A szaunázás ideális alkalom végiggondolni a problémákat, mivel a melegtől a testben az endorfin (az a boldogsághormon) termelődés megugrik, így boldogabbnak, nyugodtabbnak érezzük magunkat. Ez nem csak a stressz csökkentése miatt jó, hanem abban is segít, hogy tisztán átgondolhassunk egyes dolgokat.
Mikor nem szabad szaunázni?
Néhány esetben azonban nem szabad a szaunát használni. Várandós nőknek tilos, mert nem tesz jót a forróság a babának.
Ugyan a szaunázás remek megelőző módszer számos betegség esetében, ha már fennáll egy ilyen gond, jobb inkább elkerülni, és csak akkor használni, ha már maximálisan felgyógyult az illető.
Láz esetében különösen veszélyes a forróság, hiszen ilyenkor a szervezet amúgy is túl van terhelve, hiszen ezért forrósodik fel jobban, ha ehhez még hozzáadódik a szauna hője, az végzetes is lehet, a szív egyszerűen nem fogja bírni.
Néhány észben tartandó tanács
A szauna tisztaságára mindig nagyon oda kell figyelni! A higiénia a legfontosabb, főleg egy ilyen helyen, helyzetben. Minden használat után alaposan ki kell szárítani, le kell fertőtleníteni a felületeket. Semmiképpen nem szabad hagyni, hogy a penész megtelepedjen, mert az nem csak gusztustalan, de a penészgomba spórái a szaunába belélegezve bejutnak a szervezetbe, ami komoly problémákhoz vezet.
A szaunázás jót tesz a bőrnek, de nem tesz jót a hajnak, gyorsan kiszárítja, így az roncsolódik. Ezt viszonylag könnyen meg lehet előzni, ha vizes hajjal, vagy vizes törölközőbe csavart hajjal (fejjel) ül be az illető lazítani.
Használat előtt ajánlatos minden ékszert levenni. A fémek roppant gyorsan felforrósodnak, hiszen kiváló vezetők, a szauna hőmérsékletűre melegedett ékszerek pedig csúnyán megégetik a bőrt, akár komolyabb égési sérülést okozva.
Milyen fajta szaunák vannak?
Napjainkban számos típus közül lehet választani azoknak, akik szaunát építtetnek. Ott van a klasszikus finn szauna, amelyben egy kályha melegíti fel a teret.
Az infraszauna esetében ezt infralámpák csinálják, így a levegő kevésbé súlyos, viszont a test jobban áthevül.
A kombinált szaunában egyaránt van kályha és infralámpa is, ez egy kettő az egyben fajta szauna, így nem szükséges választani az előző két típus között.
A kültéri szauna a kertben kerül megépítésre, feltéve, ha ehhez megvan a megfelelő méretű kert. Ez a fajta különösen hangulatos tud lenni télen.
És van a bioszauna, amely legfeljebb 60°C fokig melegszik fel, viszont sokkal nagyobb a páratartalma, mint a többi verzió esetében. Ez azok számára tökéletes választás, akik nem bírják azt a forróságot, ami egy finn, vagy infraszaunában van.