Tippek a másnaposság leküzdésére
Egy pohár víz lefekvés előtt
Valamennyit segíthet, ha iszunk vizet lefekvés előtt, illetve a szénhidrát-utánpótlás biztosítására elrágcsálunk egy kevés sós ropogtatnivalót - mondja Tihanyi András dietetikus. A gyümölcslé is jó választás. Legyünk azonban tisztában vele, hogy a lebomló alkohol káros hatásait ezzel még nem védjük ki.
Felesleges az alkohol-lebontást felgyorsítani
"Az alkohol lebontását fel lehet gyorsítani rendszeres alkoholfogyasztással, ám ez egyenes út az alkoholizmushoz" - mondja a dietetikus. Bizonyos gyógyszerek fogyasztása is serkentheti az alkohol lebontását, a keletkező anyagcseretermékek toxikus hatása azonban ily módon sem kerülhető el.
Egyszeri berúgás is hasnyálmirigy-gyulladást okozhat
Inni mértékkel érdemes, mert nagy mennyiségű alkohol egyszeri elfogyasztása is hasnyálmirigy-gyulladást és májkárosodást okozhat, amelyek halálos kimenetelűek is lehetnek.
Egy nő igyon kevesebbet, mint egy férfi
A nők rosszabbul bírják az alkoholt, ezért kevesebbet ihatnak "büntetlenül". Ha egy nő jól bírja az alkoholt az genetikai okoknak, gyógyszerek szedésének vagy még gyakrabban a rendszeres alkoholfogyasztásnak köszönhető, utóbbi azonban később megbosszulhatja magát.
A gyümölcslé másnap biztos nem árt
A másnapi rosszullét kezelésénél a legfontosabb, hogy semmit ne erőltessünk. Biztosan nem árt, sőt még segíthet is a magas C-vitamin-tartalmú gyümölcslé. A C-vitamin antioxidáns hatású, semlegesíti az alkohol bomlástermékeként felszabaduló, szervkárosító hatású szabadgyököket.
Felejtsük el a másnapi kiadós ebédet
Másnaposan nem érdemes ragaszkodni a reggelihez és a kiadós ebédhez. Mivel az alkohol károsítja a gyomor nyálkahártyáját, ajánlatos kímélő ételeket fogyasztani, mintha gyomorrontás után lennénk. "A népszerű fájdalomcsillapító gyógyszerek a gyomor és belek nyálkahártyáját szintén károsíthatják, ezért ilyen készítményeket ne vagy csak kis mennyiségben használjunk a másnaposság tüneteinek enyhítésére" - tanácsolja Tihanyi András dietetikus. Ha kívánjuk, fogyasszunk joghurtot, kefirt, amelyen nem terhelik meg az emésztőrendszert.
Az energiaitalok a májműködést támogathatják
Jól tud esni másnap az energiaitalokban található gyümölcscukor (fruktóz), amely a máj méregtelenítő folyamatait támogathatja. Ne fogyasszuk azonban alkohol mellé őket, az ítélőképességet ugyanis károsan befolyásolja: sok balesetnek ez a forrása.
A kávé élénkít, de nem józanít, a fejfájást viszont mérsékli
A koffein élénkítő hatása nem jár kijózanodással, így rosszul mérhetjük fel tetteink, vagy akár a további ivás következményeit. A koffein viszont mint élénkítő és enyhe fejfájáscsillapító segíthet átvészelni magát a másnaposságot.
A könnyű mozgás jótékony hatású lehet
A testi aktivitás serkentheti a májműködést, az alkohol idegrendszerre gyakorolt hatása azonban nagymértékben fokozza a sérülések kockázatát, a józan belátás hiánya pedig életveszélybe is sodorhat minket. Aki másnapossággal küzd, jobban teszi, ha az izzasztó edzés helyett inkább a könnyű sétát választja.