Egy olyan ételt mutatok most be nektek, ami eléggé megosztja az embereket…Ezt az ételt vagy szereti valaki, vagy ki nem állhatja. Egy viszont fontos: mindenképp fogyasztani kellene neked is, mivel ez a világ legegészségesebb étele!
Mennyire táplálkozol tudatosan? Odafigyelsz arra, hogy az egészségesebb élelmiszereket tedd a kosaradba, vagy gondolkozás nélkül megveszed, amit megkívánsz? A világ egyik legegészségesebb élelmiszerét, a spenótot milyen gyakran fogyasztod?
Röviden a spenótról
A spenót vagy paraj (Spinacia oleracea) a disznóparéjfélék (Amaranthaceae) (korábban: libatopfélék) családjába tartozó, világszerte elterjedt kultúrnövény. Közép- és Délnyugat-Ázsiában őshonos. Ismert nevei még: spinót, spenát, spinát, spinác, barátparéj. Valószínűleg Perzsiából származik, innen vitték a mórok Spanyolországba. Franciaországban a 16. században, Medici Katalin udvarában vált népszerűvé. Magyarországra korán eljutott, Szikszai Fabricius Balázs Nomenclaturájában (1590) már említi a spinácz nevű levélzöldséget. A parajszövőmoly fő gazdanövénye, de az nem okoz érdemleges kárt kultúráiban – annál inkább a levéltetvek és a spenótperenoszpóra (Peronospora spinaciae).
Egyéves, néha kétéves növény, a mérsékelt égöv alatt képes áttelelni. Mintegy 30 cm magasra megnövő, szára egyenes, levelei változatos méretűek (2–30 cm hosszúak, 1–15 cm szélesek, a nagyobb levelek alul, a kisebbek a növény teteje felé haladva találhatók), váltakozó állásúak, hosszúkás-oválisak vagy háromszögletű-nyíl formájúak, szélük ép vagy öblös, végük hegyes. A tőlevelek állománya húsos, a magszáron növő szárlevelek hosszúkásak, rostosak. Kétlakinövény, a nővirágos egyedek hosszabb élettartamúak, a hímvirágúak az elvirágzás után elszáradnak. A sárgászöld, 3–4 mm átmérőjű, nőivarú virágok a levélhónaljakban nőnek, a hímivarúak gomolyvirágzatot (rövid kocsányú álernyős virágzat) alkotnak/álfüzérben állnak.
Hosszúnappalos növény, napi 12 óránál rövidebb megvilágítás esetén nem képes a jarovizációra. Termése gyakran tüskés felületű, 5–10 mm-es makkocska, melyben számos mag található. A magok tömege 8-10 milligramm, csírázóképességüket 4-5 évig megőrzik. És hogy miért olyan szuper egészséges a spenót?
Miért egészséges a spenót?
Segítségével csökkenthetjük a rákos betegségek kialakulását, szív-, és érrendszervédő hatása van, serkenti az immunrendszert, megszabadít az emésztési problémáktól, erősíti a csontokat, és csökkenti a vérszegénység tüneteit, gondoskodik a szem egészségéről, segítségével megszabadulhatunk a plusz kilóktól, ajánlott különböző bőrbetegségek esetén is. A spenót leveleiben triterpén-szaponinok, betain, vitaminok, oxálsav, nitrátok találhatók.
Leggyakrabban főzeléknövényként vagy salátaként használják fel, iparilag pedig klorofill előállítására. A leveléből készült szerek az emésztésre a hasnyálmirigy működésére jó hatással vannak, valószínűleg a szaponinok miatt. A talajtól függően nagy mennyiségű vasat tartalmazhat, azonban ennek nagy része nehezen felszívódó formában van jelen, és az oxalátok is gátolják a felszívódását. Magas (0,97) oxalát-, és nitráttartalma miatt nem szabad túl sűrűn fogyasztani.
Spenót krémleves
Hozzávalók
300 gramm spenót, egy evőkanál liszt, 50 gramm vaj, só, bors, víz.
Elkészítés
Mossuk meg alaposan a spenótot, főzzük meg a vízben. A felolvasztott vajban, pirítsuk meg a lisztet, közben állandóan kavargassuk, hogy csomómentes legyen, majd adjuk hozzá a meg leszűr spenóthoz. A levet őrizzük meg, és a végén annyit öntsük vissza a spenót püréhez, hogy sűrű krémleves állaga legyen. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.
Spenót lé
Napi rendszerességgel ajánlott fogyasztani, hiszen nagyon egészséges. Egy pár spenótlevelet turmixoljunk össze egy banánnal, és öntsük fel annyi tiszta vízzel, hogy iható állaga legyen.