Milyen szempontokat kell mérlegelni, ha kutyát szeretnél? Mit kell szem előtt tartani, hogy ne támogasd a szaporítást?
Ha kutyát szeretnél, sok mindent át kell gondolni.
Amennyiben ő lesz az első kutyád, először is tájékozódj mindenről, kérdezd meg kutyás barátaidat, milyen igényei vannak és gondold át tudod-e neki mindezt biztosítani, tudsz-e legalább 15 évre tervezni, hiszen ha szerencsés vagy, egy kutya hosszú évekig hűséges társad lesz.
Ha van már tapasztalatod a kutyatartásban, akkor is rengeteg tényezőt kell figyelembe venni a kutyaválasztás szempontjából, ehhez szeretnénk most egy kis segítséget adni.
Ha fajtatiszta kutyára vágysz
Mindenkinek megvannak a maga kedvenc fajtái, sokan egészen gyerekkoruktól vágynak rá. Ennek előnye, hogy nagyjából tudhatod, milyen habitusú lesz a kutya, mivel minden fajtának megvannak a saját jellemzői. Persze egy jó gazdi még a nehezebb esetekből is a legjobbat hozhatja ki, egy nem hozzáértő kutyatartó viszont az alapjában jó természetű kutyát is nagyon félrenevelheti. Fontos, hogy felmérjük saját képességeinket és ahhoz mérten válasszunk kutyát.
Honnan szerezzem be a kutyát?
A cikk célja, hogy felhívja a figyelmet egy olyan problémára, amiről sokan nem tudnak, vagy nem eleget. Nagyon fontos, hogy tenyésztőtől és ne szaporítótól vegyél kutyát. Ne az ár alapján válassz. Ebben az esetben különösen igaz az, hogy az olcsóbb „rosszabb”. Ha fajtatiszta kutyára vágysz, ne sajnáld rá a pénzt. Később ezt a pluszt, amit az elején kifizetsz, az állatorvosi számlán könnyedén megspórolhatod. Minden fajtának megvannak a jellemző betegségei. Ezeknek mindenképp nézz utána, de megfelelő táplálással, mozgással sok közülük elkerülhető.
A tenyésztők:
- Az egyik legfontosabb dolog, hogy egy lelkiismeretes tenyésztő csak olyan kutyák génjeit örökíti tovább, amelyek egészségesek, így valószínűbb, hogy az utódoknak sem lesz egészségügyi problémája.
- Ennek érdekében nyomon követi a tőle vásárolt kölykök sorsát, kapcsolatban marad a gazdival.
- Olyannak ad csak kutyát, aki ismeri a fajtát, tisztában van igényeivel, képes lesz megfelelően nevelni, esetleg van már tapasztalata a fajtával.
- 10 hetes kora előtt nem választja el a kölyköket az anyától, és nem fialtatja túl az anyakutyákat.
- Szereti a fajtát, amit tenyészt, és egy maximum két fajtánál többel nem foglalkozik.
- Belföldi (és külföldi) kiállításokon vesz részt, neve van a szakmában.
- Chippel, oltásokkal, féregtelenítve, származási lappal adja csak el a kutyát.
A következő oldalon elolvashatjátok, honnan lehet felismerni a szaporítókat!