A nyári hőséget senkinek sem könnyű elviselni és nem csak az embereknek, de az állatoknak, kutyáknak is gondot okozhat. Nem mindig könnyű megállapítani azonban, hogy a kutyánk hőgutát kapott, pedig fontos lenne mielőbb felismerni. Bemutatjuk, melyek azok a jelek, amiket minden gazdinak figyelnie kellene!
Bizonyos fajták nagyobb veszélyben vannak
A kutyák nem tudják magukat hatékonyan hűteni, nem izzadnak, mint az emberek, így könnyedén túlmelegszenek. Bizonyos fajtákra pedig ez még inkább jellemző, a szélesebb fejű, rövid orrú kutyák vannak kitéve a legnagyobb veszélynek – gondolj csak a bulldogokra, Boston terrierre, mopszra, shi tzu-ra. Ha meleg van odakint, nem tudnak olyan hatékonyan lihegni és lélegezni, hogy hűtsék magukat.
A kutyád túl aktív
A munkakutyák, mint a golden retriever, border collie és labrador játszanak és dolgoznak a melegben és észre sem veszik, hogy milyen melegük van, míg össze nem esnek. Attól olyan fantasztikus munkakutyák, hogy jól tudnak koncentrálni, de a gazdiknak emiatt nagyon kell figyelniük őket, hogy időben észleljék a tüneteket.
A kutyád kövér
Különösen figyelni kell, ha a kutyád kissé túlsúlyos, hiszen az extra kilók miatt még kevésbé tudják hűteni magukat.
A kutyád a szokásosnál jobban nyáladzik
Ha egy kutya liheg, elkerülhetetlenül nyáladzik is, de ha a mennyiség sokkal több, mint lenni szokott, az is a hőguta jele lehet.
Furcsán viselkedik
A kutyáknál a hőguta tünetei hasonlók lehetnek, mint egy ittas személynél. Lehet kábult, zavarodott, támolyoghat, akár össze is eshet. Ha ilyen jeleket tapasztalsz rögtön fel kell hívnod az állatorvost!
Nagyon hangosan liheg
A kutyák azért lihegnek, hogy szabályozzák a testhőmérsékletüket, azonban ha nagyon hangosan vagy gyorsan csinálja és úgy tűnik, hogy nagyon keményen kell küzdenie ahhoz, hogy lélegezni tudjon és nagyra nyitja a száját, az egy újabb jele lehet, hogy hőgutát kapott.
Lázas
Az egyik legegyértelműbb jele a hőgutának a láz (39,5 fok fölött), azonban egy kis gyakorlást igényel, hogy szakszerűen meg tudjuk mérni a testhőmérsékletét. A legjobb, ha beszerzünk egy direkt állatoknak szánt lázmérőt, amit fülön lehet használni.
Ha gyanakodsz, fontos, hogy gyorsan cselekedj
Azonnal hívd az állatorvost és kezdd lehűteni a kutyádat, törölgesd hideg-langyos vízzel az arcát, tappancsait, adj neki hideg vizet (de ha nem akar inni, ne erőltesd)!