Egy olyan világban, ahol egyre több szó esik a fenntarthatóságról is vannak olyan dolgok, amiket időnként jó lecserélni, mint a párnahuzat és a törölköző és vannak olyanok is, amiket kötelező (gyakran!). Ezen a listán szereplő dolgok az utóbbi kategóriába esnek, és ha túl sokáig tartogatod őket, azt kockáztatod, hogy kórokozók, baktériumok és kosz terjed szét az egész otthonodban. A jó hír viszont az, hogy egyáltalán nem sok idő lecserélni őket, így elkerülheted a lehetséges következményeit annak, ha ezek a házban vannak.
Mosogatószivacs
Nyilván már te is hallottad, hogy mennyire koszos tud lenni, de ezt egyszerűen nem lehet elégszer ismételni, ugyanis egyike az otthon található legkoszosabb dolgoknak, telis-tele kórokozókkal. A legújabb álláspont szerint a régi mikrós trükk nem működik, úgyhogy egyetlen megoldás maradt, mégpedig az, hogy gyakrabban kell cserélni. Így kisebb lesz az esélye, hogy a kórokozók rákerülnek a tányérokra, amikről azt gondolnád, hogy tiszták, hiszen elmostad őket – érdemes jól bevásárolni belőle, mert legalább heti egyszer le kell cserélni.
Párnák
Kutatások szerint 2 évnyi használat után (mióta vannak meg a párnáid?) a párna súlyának egyharmadát már a poratkák (élők és holtak) és az elhalt hámsejtek adják. Ha ez nem elég meggyőző, hogy minél hamarabb kidobd, nem tudjuk mi az… Ha szintetikus párnád van, amit sosem mosol, 6 havonta kellene cserélni. Ha viszont ki szoktad mosni ezeket, vagy a pehelypárnákat legalább évente kétszer (itt a legjobb módszer), akkor 3 évig is kihúzhatják.
Luffa szivacs
Lényegében ugyanaz a helyzet, mint a konyhai szivacs esetében, bár szerencsére nem kell olyan tisztának lennie, hogy enni lehessen róla, de ezen is könnyen felgyűlnek a baktériumok, a nedves környezet hatására pedig gyorsabban is terjednek. 2 havonta érdemes cserélni, hiszen egyébként is elvesztik a formájukat.
Vízszűrő
Ha használsz vízszűrőt, nagy az esélye, hogy nem cseréled olyan gyakran, mint kellene, ilyenkor pedig nem tudja elvégezni azt, ami a feladata lenne, vagyis tisztábbá tenni a család ivóvizét. Még ha ízben nem is érzel különbséget, van. A gyártó utasításai szerint cseréld.
Régi műanyagedények
Ha mostanában veszel ilyet, valószínűleg látod ráírva, hogy BPA mentes, egykor viszont ez az anyag gyakori használatban volt, ezért a régieket érdemes kidobni.