Sok kisbabának a hajas fejbőrén vastag, sárgás lepedék jelenik meg. Ezt koszmónak hívják. Ártalmatlan, de kellemetlen. Több dologgal is meggyorsíthatod a folyamatot, hogy minél előbb megszabaduljatok a koszmótól.
Mi az a koszmó?
Először is le kell hogy szögzzük, a koszmónak nincs köze a koszhoz! Gyermekek fejbőrén megjelenő egyfajta seborrhoea (a faggyúmirigyek túlműködésével járó jelenség). Zsíros, sárgás-barnás lepedék hajas fejbőrön. Elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából áll. A kisbabák szinte mindegyikének - általában az első hónap végére - koszmóssá válik a fejbőre. A dermatitis seborrhoides (seborrhoeás bőrgyulladás) leggyakoribb megnyilvánulása a koszmó, mely a babáknál általában a 3. hónap környékén jelentkezik, és 5-6, de akár 10-12 hónapos korig is jelen van.
Persze, ha nagyon csúnyának látod, vagy kezelhetetlennek érzed, mutasd meg a gyermekorvosnak. De nem kell tőle megijedni!
Ha megjelent a lerakódás, a sebes területet nem szabad felpiszkálni, dörzsölni, hiszen ez fájdalmat, vérzést, sőt akár a fejbőr elfertőződését is okozhatja. Ma már kapható koszmó elleni olaj, sampon, s egyéb ápoló szerek. De egyesek az Oliva olajra esküsznek.
Tudtad?
A koszmó megjelenése nincs összefüggésben sem higiéniai tényezőkkel, sem azzal, hogy a baba milyen hajjal jött a világra, vagy mikor hagyja el babahaját és azt követően mennyi idő alatt nő ki az új haj. Mindezeknek azonban meghatározó szerepük van a tünetek kezelésekor. A koszmó tünetei, gyakrabban fordulnak elő hideg, száraz időben. Pedig az lenne a jó, ha a baba haja levegővel érintkezne, mert úgy könnyebben elmúlik a koszmó. Ezért is ajánlják, hogy amikor csak lehetőség van rá, a babáról vegyük le a sapkát. (Persze vigyázzunk, nehogy megfázzon!) A tünetek általában önállóan jelentkeznek, de felléphetnek például bizonyos hiányállapotok - elsősorban cink- és/vagy a B-vitamin- illetve a szervezetvédekező rendszerét gyengítő betegségek esetén is. A külső kezelés mellett a helyes táplálkozásnak fontos szerepe van a megelőzésben illetve a már kialakult tünetek enyhítésében.
Mire figyeljünk koszmó esetén?
- Mindig gyengéden (például egy puha kefével) végezzük a felrakódás eltávolítását, mert a dörzsölés fájdalmas lehet a baba számára, illetve vérzést is okozhat és elfertőződéshez vezethet.
- Ne takarjuk el esztétikai megfontolásból a koszmós fejbőrt sapkával, mert az tovább fokozza a tünetek képződését. Csakis pamut sapkát használjunk!
- A haj levágása nem jelent segítséget a tünetek csökkentésében.
- Segíthet a jelenség visszaszorításában, ha az anya a szoptatási időszak idején tartózkodik az allergén ételek és a telített zsírok fogyasztásától, illetve nem ad a babának tehéntejet vagy annak származékait.
Forrás: Jo Frost, www.koszmo.hu,