A koronavírus már 169 országban jelen van és több, mint 16.000 életet követelt. Mi is ez a betegség, hogyan terjed és mikor a legfertőzőbbek az emberek? A legfontosabb kérdéseket és válaszokat gyűjtöttük össze!
Hogyan védhetem meg magam?
A legjobb megoldás a rendszeres és alapos kézmosás lehetőleg szappannal és vízzel. A koronavírus cseppfertőzéssel terjed, ha egy fertőzött személy köhög, hiszen ezzel a vírust a levegőbe juttatja. Ezt belélegezve terjed, vagy ha olyan felületre kerülnek a cseppek, amit megérintesz, majd azután a szádhoz, szemeidhez, vagy az orrodhoz nyúlsz. Úgyhogy köhögni és tüsszenteni csak zsebkendőbe szabad (amit utána ki kell dobni), ne érj az arcodhoz, ha nem tiszták a kezeid és nagyon fontos, hogy a lehető legkevesebb emberrel érintkezz és ha teheted, maradj otthon. Szakértők szerint az arcmaszkok nem nyújtanak biztos védelmet.
Mik a koronavírus tünetei?
A koronavírus a tüdőket támadja, a tünetek eleinte láz formájában jelentkeznek, amit száraz köhögés követ, ami akár légzési problémákhoz is vezethet. Ez egyfajta folyamatos köhögés, ami több, mint egy órán át tart, vagy 3 (estleg még több) köhögőroham jelentkezik naponta (ha egyébként is szoktál köhögni, ilyenkor még rosszabb, mint általában). Átlagosan 5 nap kell hozzá, hogy megjelenjenek a tünetek, de vannak, akiknél ettől több idő telik el. A WHO szerint akár 14 nap is eltelhet a megbetegedéstől a tünetek megjelenéséig.
Az emberek akkor fertőznek leginkább, ha már a tünetek is megjelentek, de már előtte is átadhatják másoknak a vírust. A korai tünetek nagyon hasonlóak a megfázás, influenza tüneteihez.
Mennyire halálos ez a vírus?
1-2%-ra tették a halálozási arányt, de ezrek haltak meg annak ellenére, hogy kaptak kezelést, úgyhogy lehet, hogy ennél nagyobb aránnyal kell számolnunk. Ugyanakkor azt is számításba kell venni, hogy valószínűleg sok kevésbé súlyos megbetegedés be sem került a statisztikába, hiszen feltáratlan maradt.
A WHO vizsgálati adatai 56.000 betegre:
• 6% kritikus állapotú beteg – tüdő problémák, vérmérgezés, szervek leállása és halál kockázata
• 14% komoly tünetek – légzési nehézségek, légszomj
• 80% enyhébb tünetek – láz, köhögés
Az idősebb emberek és azok, akiknél fennáll valamilyen egészségügyi probléma (mint az asztma, cukorbetegség, szívbetegség, magas vérnyomás), nagyobb eséllyel komolyabb tüneteket produkálnak. Egyelőre az orvosok annyit tudnak tenni, hogy segítenek a légzésben, amíg az immunrendszer le nem küzdi a vírust, mivel a vakcinára még sokat kell várni.