Nem titok, hogy a traumatikus események és a megváltozott rutin hatással lehet a gyerekek mentális egészségére, sok szülő pedig aggódik, hogy ez az elszigeteltség és bizonytalanság hogyan fog hatni a gyerekére. Ilyen időszakokban a gyerekeknek még inkább szükségük van arra, hogy biztonságban érezzék magukat, szeretve és védelmezve. Az alábbi módszerek sokat segíthetnek abban, hogy megadjuk ezt nekik!
Rutin kialakítása
A következetesség nagyon fontos a stresszes időszakokban, úgyhogy találj ki egy olyan beosztást, ami működik nálatok, beleértve az ebédet, ébresztőt, lefekvést is. 60-90 percre oszd fel az idejét, azok a dolgok maradjanak a végére, amit szeret és őt is vond be ennek megtervezésébe.
Legyen kapcsolatban másokkal is
Mindannyiunkra jó hatással van a másokkal való kapcsolat, ezért hagyd, hogy virtuálisan beszélgethessen a barátaival, akár együtt játszanak videójátékokat.
Beszéljetek az érzéseitekről
Rendszeresen legyen lehetőség arra, hogy a családban mindenki elmondhassa hogyan érez, egy nyugodt környezetben és amennyire csak tudod, válaszold meg a kérdéseit. Bárhogyan is érez és bármitől tart türelemmel és figyelemmel hallgasd meg, hiszen éreznie kell, hogy látják és hallják őt.
Mozgás
A mozgás is a rutin részét kell, hogy képezze, fiatalabb korban a szaladgálás, valamilyen játék (tartva másoktól a távolságot) nagyon jót tesz a mentális egészségnek és így ők is kiereszthetik a gőzt. Fontos, hogy a kamaszok is kimenjenek, főleg mivel ők a közösségi életük nagy részét egyébként is online élik, de a friss levegő és a mozgás elengedhetetlen.
Ossz meg vele információt
Korának megfelelően ossz meg vele információt a helyzetről és nyugodtan tegye fel a kérdéseit. Mondj valami ilyesmit: „Sok szó esik mostanában a koronavírusról és ez az oka, hogy mindig itthon vagyunk. Mondd el, mit tudsz róla.” Így lehetőséged nyílik megtudni, hogy mit tud, illetve milyen téves információi vannak. Ha arra kíváncsi mikor mehet újra iskolába és találkozhat a barátaival, legyél őszinte és mondd el, hogy nem tudod pontosan megmondani, de ahogy kiderül, rögtön szólsz.
Figyelj, hogy milyen híreket hall
Persze, jól informáltnak kell lenni a helyzettel kapcsolatban, de a gyerekeknek és felnőtteknek is kell egy kis szünet. Ne terhelje le túlságosan, mert a rossz hírek csak növelhetik félelmeit, ezért ha ő is a közelben van, kapcsold ki a TV-t, rádiót.