Sajnos azt látjuk, hogy sokan (valamilyen okból kifolyólag pont azok, akiket kiváltképp érint) nem veszik elég komolyan a veszélyt. Azt mondják, hogy az új koronavírus semmivel sem rosszabb, mint egy influenza, amiben szintén sokan meghalnak évente. Egyszerűen nem értik meg, hogy a távolságtartás ebben az esetben életmentő lehet.
Ez a helyzet már önmagában is elszomorító, de különösen az, ha egy szeretted – akár egy szülő, vagy nagyszülő – viselkedik így, egyszerűen nem vigyáz magára, holott ő van kitéve a legnagyobb kockázatnak. Mégis mit lehet tenni ilyen esetben?
Ne ítélkezz
Ahelyett, hogy azt mondanád, „Többet is tehetnél a megelőzésért!”, mondd azt, hogy „Aggódom az egészséged miatt és azok miatt is, akikkel kontaktusba kerülsz.” Mondj adatokat a vírusról (hányan kapták el, hányan haltak meg) és értesd meg, hogy attól, hogy esetleg nem a veszélyeztetett korosztályba tartozik, vagy nincs komoly betegsége, fertőzhet és úgyis tovább adhatja, hogy ő maga nem észlel tüneteket – legyen tudatában a felelőtlensége esetleges következményeivel.
Olyasmire koncentrálj, ami érdekli
Senki nem szereti, ha megmondják neki mit csináljon, úgyhogy ahelyett, hogy azt mondanád min változtasson, olyasmire irányítsd a hangsúlyt, ami érdekli – ha egyébként is aggódik egy betegséggel küzdő családtag miatt, vagy a hosszútávú gazdasági következmények, vagy bármi más miatt.
Lehet, hogy a munkamániás unokatestvéred azt mondja, csak még egy munkát befejez, mielőtt otthon bezárkózik, de valószínűleg megérti, hogy ha ő így is áll a dologhoz, a nagyit ne látogassa meg, mert az ő egészsége előbbre való. Ha kell hasonlítsd a vírust régi járványokhoz, vagy a világháborúhoz – ez talán az idősebbeket is meggyőzi.
Legyél realista azzal kapcsolatban, hogy mit tehetsz
Ismerd be, hogy neked is nehéz
Mindenki érzi magán a koronavírus hatásait, még azok is, akik tagadják, vagy úgy tűnik nem érdekli őket. A legfontosabb, hogy empátiával közelíts: téged is ugyanannyira megvisel az önkéntes karantén, mint őket. Nyugodtan ismerd el. Szeretünk másokkal lenni, és főleg a gyerekekkel nehéz megértetni, hogy nem játszhatnak a barátaikkal és most nem találkozhatnak a nagyszülőkkel.
Ez a helyzet mindenkire hatással van. De ha most mindenki kibírna 2-3 hetet úgy, hogy magára zárja az ajtót, sokkal előbb élvezhetnénk újra egymás társaságát, mert amíg vannak olyanok, akik semmibe veszik a figyelmeztetéseket, addig sokan hiába vonultak önkéntes karanténba – ez így hónapokig fog tartani.