Remélem, hogy mára már mindenki tisztában van azzal, hogy az étolaj egyáltalán nem egészséges, többet árt, mint használ. A most következő cikkben elmondjuk nektek azt is, hogy mit használjatok helyette inkább, és azt is, hogy miért!
Az étolajról már írtunk egy korábbi cikkünkben, ide kattintva elolvashatod újra!
A kókuszzsír az egyik legtermészetesebb zsírféle. Más néven kókuszolajként is ismert, állaga ugyanis a külső hőmérséklettel együtt változik 24-25 Celsius fok alatt fehér színű, szilárd zsír halmazállapotú, ennél melegebb környezetben pedig fokozatosan átlátszó olajjá válik.
Szűz vagy szűrt kókuszzsír?
Jelenleg a kókuszzsír két alapvető fajtáját különböztetjük meg: a szűz és a szűrt típusú kókuszzsírt. Közös tulajdonságuk, hogy kinyerésükhöz nem használnak semmilyen vegyi anyagot, hiszen úgynevezett hideg-sajtolásos eljárással készítik, mely által ráadásul a kókuszdió összes pozitív tulajdonsága megőrződik.A szűz kókuszolaj jellemzője, hogy mind illatában, mind ízében érződik a friss kókuszos jelleg. A szűrt kókuszzsír egy íztelenítési-szagtalanítási eljáráson esik át, hogy egy teljesen semleges ízű és illatú termékké válhasson. Fontos kiemelni, hogy ezen eljárás során sem alkalmaznak vegyi anyagokat! Sütéshez, főzéshez a szűz és a szűrt kókuszzsír is egyformán felhasználható.
Magas a telített zsírsav tartalma, de ez nem „rossz” a szervezetnek. Külsőleg és belsőleg is használható. Összetételével kapcsolatban fontos kiemelni, hogy a benne található telített zsírsavak aránya 90% feletti. Ez azonban minden tévhittel ellentétben semmilyen egészségkárosító hatással nem jár együtt.
Miért a kókuszzsír a megoldás?
A zsírokat nem csupán aszerint osztályozzuk, hogy azok telítettek vagy telítetlenek. Létezik egy más szempontrendszerű felosztás is, mely az adott zsírsavban lévő szénlánc hossza szerint sorolja be a zsírokat. A legtöbb zsiradék hosszú láncú zsírsavakból áll, ezek tipikus jellemzője, hogy lebontásukhoz szervezetünknek enzimeket kell termelnie. Az átlagostól eltérően azonban a kókuszzsír közepes lánchosszúságú zsírsavakat tartalmaz, így azok lebontása semmilyen módon nem megterhelő, testünk azonnal elégeti azokat és energiát állít elő belőlük. Fogyasztása nagyban elősegíti szervezetünkben a vitaminok és ásványi anyagok, valamint a zsírban oldódó tápanyagok felszívódását.
Felépíti az immunrendszert
A szűz kókuszolaj első és legfontosabb pozitív tulajdonsága, hogy a laurinsav tartalma révén, erősíti az immunrendszert. Antibakteriális, gombaölő és gyulladás gátló tulajdonságai vannak. Olyan speciális savakat tartalmaz, mint a laurinsav, amely valójában jó hatással van az egészségre. Az anyatej laurinsav tartalma is magas. A laurinsav a baktériumokat és a vírusokat képes elpusztítani. A szűz kókuszolaj pozitív tulajdonságai miatt különösen népszerű Indiában.
Támogatja a szívet
Egy Srí Lanka-i tanulmány szerint a szívrohamok száma nőtt, mióta kevesebb kókuszolajat fogyasztanak az emberek. A szűz kókuszolajban található telített zsírsavak csökkentik a „rossz” koleszterol szintet és csökkentik a szívbetegségek és a szívroham kockázatát.
Kezelhető vele a pajzsmirigy-alulműködés
A kutatások azt bizonyítják, hogy a szűz kókuszolaj fogyasztásával kezelhető a pajzsmirigy-alulműködés.
Segít a fogyásban
A szűz kókuszolaj zsírsav láncai a szervezet energiatermelésében vesznek részt. Ezek közepes hosszúságú zsírsavláncok, amik jól emészthető kiváló energiaforrások. A szervezet azonban csak kis mennyiségben tárolja zsírként, ezért segít a fogyásban, mivel diéta idején energiával látja el a szervezetet.
Segít a bőrgyulladás és a fertőzések kezelésében
Ha sérülésekre viszik fel, a szűz kókuszolaj megakadályozza a fertőzések terjedését, továbbá a bőrproblémák kezelésében is segítséget nyújt.
Segíti a sebgyógyulást
A kisebb vágások és sebek jól kezelhetőek szűz kókuszolajjal.
Segít megszabadulni a narancsbőrtől
A narancsbőr nem csak a terhesség során alakulhat ki, de a túlzott hízás vagy fogyás következtében is. A szűz kókuszolaj azonban segít megszabadulni a narancsbőrtől, csak rendszeresen masszírozzuk be vele az érintett területet.
A szűz kókuszolaj hatása a bőrre
A bőrbe masszírozva a kókuszolaj nagyon hasznos a száraz bőr problémák kezelésében. Az ekcéma, a pikkelysömör és más bőrproblémák is kezelhetőek vele.
A szűz kókuszolaj hatása a hajra
A szűz kókuszolaj erősíti a hajgyökereket. Samponozás előtt masszírozzon egy kis kókuszolajat a fejbőrébe, így simább lesz a haja. A fényes és erős hajért akár a forró olajos masszázst is kipróbálhatja, amitől a haj gyorsabban is nő.
Támogatja az emésztőrendszert
A megfelelő adagban fogyasztott szűz kókuszolaj megszabadít a bélproblémáktól, és serkenti az emésztést.