A legtöbb nő a második terhességénél már rutinos – tudja, mennyire lesz nehéz vagy könnyű a gyermek kihordása, mennyire lesz fájdalmas a szülés és mennyire lesz fárasztó az első pár hónap. Ezeket a dolgokat még sorolhatnánk, hiszen rengeteg van – viszont van egy dolog, amivel csak a második terhesség alatt találkozhatunk. Ez pedig a kistestvér érkezésének közlése. Nézzük, mit tehetünk, hogyan készíthetjük fel:
Mit mondjunk?
A jó hír közlése legyen minél egyszerűbb és érthetőbb. Az „Anya és apa úgy döntött, hogy szeretne még egy gyereket, így lesz egy kistestvéred. A hasam egyre nagyobb és nagyobb lesz, amíg a baba meg nem születik.”
Vannak gyerekek, akik nem igazán kíváncsiak a részletekre – vagy csak még nem érdekli őket a dolog. Ilyen esetben nem kell erőltetni, csak annyit mondjunk, amennyit kérdeznek. Vannak azonban sokkal kíváncsibb természetű gyerekek is – ilyen esetben bizony fel kell készülnünk a „Hogy került oda?” vagy „Honnan jön?” kérdésekre is.
Vegyes érzelmek
A gyerekeknek is vannak érzéseik, így ne essünk kétségbe, ha szomorúak lesznek az új hír hallatán. Eddig három tagból állt a család – egy negyedik, új kis jövevény nagy változás a számára is, ugyanis már nem csak rá fog szegeződni minden tekintet és nem mindenki vele fog foglalkozni. Veszteséget érezhet – éppen ezért fontos, hogy megértessük a gyerekkel, hogy ez valami új, valami más és sokkal jobb felállás lesz.
Látogatások a kórházban
Nem muszáj otthon hagyni gyermekünket, ha a nőgyógyászhoz megyünk – hiszen már nem csak két tagú a család, hanem ott a gyerek is. Ha kíváncsi és érdeklődő, nyugodtan elvihetjük a vizsgálatokra – főleg az ultrahangra.
Nem érdemes azonban erőltetni a dolgot, ugyanis vannak gyerekek, akik megrémülnek a pocakban lévő szívveréstől. Mindenesetre érdemes egy próbát tenni – ebből már le tudjuk szűrni, hogy reagál. Ha nagyon nem tetszik a gyerkőcnek a kórház fehér és steril környezete, inkább bízzuk addig egy bébiszitterre!
Külön vagy közös szoba?
Ne tervezgessük már az új jövevény hírének közlése után, hogyan lesznek elrendezve egy közös szobában – vagy, hogy mit kell átrendezni. A gyerkőcnek elég nagy változás lesz a kistesó, ne borítsuk meg egyből az egész életét. Eleinte úgyis mellettünk fog aludni a baba – csak később kell majd megosztaniuk a szobát.
Kérjük meg a gyereket, hogy segítsen kiválasztani a babaágyat és egyéb kiegészítőket – vagy külön szoba esetén segítsen a színválasztásban és egyebekben.