Marie Antoinette is híres divatteremtő volt
4. királyi divatikon: Marie Antoinette
Habsburg-Lotaringiai Mária Antónia néven, osztrák hercegnőként született, majd tizennégy évesen férjhez adták a Bourbon-házból való Lajos Ágosthoz, a későbbi XVI. Lajoshoz. A nászt azonban csak nyolc évvel később sikerült elhálniuk, mivel Lajos Ágostnak egészségügyi problémái voltak. Persze ez nem volt köztudott, viszont az osztrák, „idegen” hercegnőt még inkább királynőnek alkalmatlan színben tüntette fel, hiszen nem tudott trónörököst szülni. Kezdeti népszerűsége rohamosan csökkent, mivel amellett, hogy nem szült, meglehetősen kicsapongó életet élt, mondhatni ő a történelem leghírhedtebb királynéja, ami a pénzszórást illeti.
Az ifjú királynét is meg lehet érteni; férje és a házas élet hiányában egyáltalán nem meglepő, hogy a divat és a szerencsejáték irányába fordult. Legkedveltebb tervezője Rose Bertin volt, és olyan anyagokat is engedélyezett, amik angol posztóként be voltak tiltva az országban (muszlin). Nem csak a Pazar ruhakölteményeit lehetett már messziről kiszúrni, ugyanis ekkoriban nagyon divatosak voltak a magasra tornyozott parókák, Franciaország első asszonya pedig élen kell, hogy járjon ebben is. A hajviseleteket egyébként további apró tárgyakkal, tollakkal, néha komplett kismadarakkal, kagylókkal, pillangókkal, fésűkkel, meg még rengeteg más aprósággal díszítették. Cipőgyűjteményének is messze földről csodájára jártak, hasonlóan a ruháihoz és parókáihoz, ezek is gazdagon díszített, a legfinomabb anyagokból készült darabok voltak (egyébként a 2006-ban készült Marie Antoinette c. film Kirsten Dunst főszereplésével gyönyörűen bemutatja ezeket a pompás ruhákat, minden kiegészítővel egyetemben). Ő fogadtatta el egyébként a bíróságokkal az erős smink és a vesszőkosár merevítők eltörlését (amivel a fejére vonta az idősebb generációk rosszallását), helyettük az egyszerűbb, nőiesebb darabokat részesítette előnyben.
Pénzszórásának mértéke nem korlátozódott csupán rendezvényekre és divatkiegészítőkre, miután ajándékba megkapta a Trianon palotát, teljesen szabad kezet kapott, amit ki is használt. Ennek a palotának a közelében található a királyné faluja, egy épületegyüttes, ahova elvonult a világ és az udvar elől, csak a hozzá legközelebb állókat engedte be, illetve a gyerekeivel játszott itt sokszor. Hogy pazarló életmódja tényleg olyan kirívó lett volna a többi király és királyné életviteléhez képest? Nos, valóban két kézzel szóra a pénzt, de az is igaz, hogy sok uralkodó tett hasonlóképp. Azonban szerencsétlenségére egy olyan korban élt ilyen fényűző életet, amikor a nép éhezett és társadalmi változásokra vágyott, ezért aztán könnyű célponttá vált a forradalom tüzében. Ez viszont mit sem változtat azon, hogy a történelem egyik legkiemelkedőbb divatdiktátora volt, stílusának és ruháinak a mai napig csodájára járnak, ahogy a francia nők stílusosságának asszociációja is, mind a mai napig.