notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Minden, amit tudnod kell a SUP-ozásról kezdőként - 10 TIPP kezdőknek

hirdetes

Idén végre kipróbálnád a SUP-ozást? – 10 tanács kezdőknek

ZH

A Balatonon lassan teljesen lecserélődnek a vízi biciklik SUP-okra, ugyanis akárhol járunk egyre több SUP-os szeli át a Balaton kék vizét evezőjével. Eddig minden évben csak nézted őket, de idén elhatároztad, hogy Te is kipróbáld a SUP-ozást? Akkor most jó helyen jársz, mert összegyűjtöttünk 10 tippet, amiket érdemes megfogadnod kezdő SUP-osként!

SUP deszka

Néhány jó tanács kezdő SUP-osoknak


A SUP-ozás egyre népszerűbb sport, nem csoda, hiszen kiválóan fejleszti a testünk teljes izomzatát és állóképességünket, de nem csak komoly sportolási szándékkal ajánlott használni! A SUP-ozás remek aktív kikapcsolódási lehetőség lehet, ha már unod a parton való ücsörgést! Az a jó benne, hogy magad irányítod az egészet, így rajtad múlik milyen intenzitással műveled ezt a sportot! Úgyhogy deszkára fel, próbáld ki Te is a SUP-ot!

10 TIPP ha most próbálnád ki először a SUP deszkát


1.    A tökéletes felszerelés


A legelső és talán legfontosabb tanácsunk, hogy mielőtt kimennél a vízre, a számodra megfelelő felszerelést válaszd a SUP-ozáshoz. Fontos, hogy az eszközök passzoljanak méreteidhez és tudásodhoz. Ugyanúgy, mint mondjuk a snowboardnál, a SUP-ban is vannak kezdő deszkák és versenydeszkák is, ráadásul méretükben és összetételükben sem mindegyik egyforma. Van nagyobb és könnyebb, de rövidebb és nehezebb is. Ha nem vagy benne biztos, hogy melyiket is válaszd, a Capetansport segít neked eligazodni a SUP deszkák világában, hogy a megfelelő felszereléssel kezdhess bele a SUP-ozásba.


2.    Nyugodt körülmények


Az első SUP-ozásodat érdemes olyan helyre beiktatni, ahol nyugodt körülmények között ismerkedhetsz meg a deszkád használatával. Tehát érdemes inkább fürdőzőktől távolabb eső partszakaszon kezdened, így ők sem zavarnak téged és Te sem zavarod őket. Bár a magyar tavakra nem jellemzőek az óriási hullámok, de azért meg kell említenünk, hogy jobb az ismerkedést nyugodt vizeken kezdeni.

hirdetes


3.    Rögzítés


Az egyik legfontosabb szabály SUP-ozás közben, hogy mindig rögzítve legyél a deszkádhoz! Az erre a célra a deszkára szerelt kis pántot rakd a bokádra, így nem zavaró és be is biztosítottad magad! Ez a szabály ugyanúgy vonatkozik a kezdőkre, mint a profikra, tehát a későbbiekben se felejtsd el alkalmazni!


4.    Ess el a deszkával!


A SUP-ozásban egy valami egészen biztos, hogy valamikor tuti beborulsz a vízbe! Ezért fontos, hogy megtanuld hogyan kell, hogy a későbbiekben tudd mire számíts! A legjobb, hogy amikor érzed, hogy borulni fogsz, a legtávolabb próbálj esni a deszkától, hiszen ha csak simán a vízbe borulsz és nem a deszkára, azzal megspórolsz pár sérülést. Az evezőt is igyekezz magad mellett tartani, hogy az se okozzon sérülést. 


5.    Mindig nézz a deszkád elé!


A kezdők sokszor abba a hibába esnek, hogy amíg nem túl magabiztosak a deszkán, addig vagy a lábukat, vagy vizet bámulják meredten evezés közben, viszont pont ez az, amivel könnyebben elveszítheted az egyensúlyodat. Az egyensúlyod megtartásához hidd el sokkal célravezetőbb, ha előre nézel.


6.    Kapcsold be az izomműködést!


Amint már említettük, a SUP azért jó mert egyszerre minden izmodat megmozgatja. Mivel evezned kell ezért azt gondolnád, hogy csak a karizmokat fogod igénybe venni, de mivel közben egyensúlyoznod kell a deszkán a törzsizmok sokkal többet fognak dolgozni SUP-ozás közben. A törzsizmok, a test legerősebb izmai révén kellő stabilitást annak, így nem fogsz olyan hamar kifáradni, míg ha csak a karjaiddal evezel, azok könnyen elfáradnak.

hirdetes


7.    Ne állj fel!


Amikor először próbálod a SUP-ozást a legegyszerűbb, ha ezt térdelve teszed, ugyanis sokkal nagyobb stabilitást fog adni, mintha felállnál. Próbálj meg először térdelve stabil evező helyzetbe kerülni és ha úgy érzed ez már jól megy akkor jöhet a felállás.


8.    Tájékozódj az időjárásról!


SUP-ozás közben gyorsan elrepül az idő, nem beszélve arról, hogy a távolságot is másképp mérjük fel a vízen, mint a szárazföldön. Csak akkor indulj messzire deszkáddal, ha tudod, hogy nem mond vihart a nap további szakaszára! Mindig figyeld a változó időjárási viszonyokat is SUP-ozás közben, és ha nagyon feltámad a szél, akkor kezdj inkább a part felé evezni.


9.    Ne felejtsd a mellényt!


Mindenképp viselj mentőmellényt, ha nem tartod magad kivételesen jó úszónak, de ez leinkább akkor fontos, ha egyedül, vagy a tengeren SUP-ozol.


10.    Érezd jól magad!


A legfontosabb, hogy jól érezd magad közben, hiszen mi másért SUP-oznánk, ha nem ezért! ????
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes