Egyre többen fejlesztik a kávéfőző tudományukat és fantasztikus latte-t készítenek otthon, de másoknak nem igazán megy az otthoni kávékészítés. Nem számít te melyik csoportba tartozol, valószínűleg van néhány lépés a folyamatban, amire ráfér a fejlesztés. Itt vannak a legnagyobb hibák, amiket elkövethetsz és hogy hogyan hozd helyre!
Attól függően válaszd ki a kávét, hogy milyet készítesz
Attól függően, hogy mennyire őrölt a kávé, más élményt kapunk. Ha finoman őrölt, intenzívebb az íz, mivel nagyobb felületen érintkezik a forró vízzel, valamint finoman őrölt szemek esetében több időbe telik, mire a víz átfolyik rajta. Vagyis, ha kevés ideig főzöd a kávét, minél finomabban őröltet kell választani, ha pedig tovább főzöd, úgy lehet, nagyobb, durvább is. Ha espressot, készítesz például, finoman őröltet kell használni, közepesen őröltet pedig a kotyogós kávéfőző és az 1 bögrés kávéfőzőkhöz, a jeges kávéhoz, french press kávéhoz pedig durván őröltet.
Csapvizet használsz
Könnyű elfeledkezni arról, hogy a kávé 98%-a víz. Az pedig, hogy milyen vizet használunk nagyban befolyásolja az otthon készített kávé minőségét. A csapvíz minősége általában nem megfelelő, az ásványvizek pedig túl lágyak, ezért szűrt vizet használni a legjobb.
Rossz hőmérséklet
Nem méred ki a kávét
Az emberek gyakran túl sok kávét tesznek, hogy erősebb legyen, de ezzel azt kockáztatod, hogy fanyar lesz. Ráadásul a több kávétól nem lesz erősebb vagy jobb egy csésze kávé. Egy bizonyos pont után, csak pazarlod a kávébabot és az is lehet, hogy ihatatlan lesz végül. Az is számít, hogy meddig fő, valamint leginkább a kávé és víz aránya. Ha erősebb kávét szeretnél inni, ahelyett, hogy többet tennél belőle, vegyél egy kevésbé pörköltet (szintén egy másik félreértés: a sötétebb, pörkölt kávék gyengébbek, mint a világosabbak). Mindig mérd ki, hogy mennyit teszel. 1 evőkanálnyi kávé nagyjából 1 deciliter vízhez kell.