Nem csak a rendszeresen kemény edzéseket végző felnőtteket érik izomgörcsök, hanem az aktív, sokat mozgó gyerekeket is. A görcs legtöbbször a vádliban jelentkezik, és nagyon fájdalmas tud lenni. Megmutatjuk, hogyan lehet megelőzni a kialakulását, és azt is, hogy mivel lehet a leggyorsabban elmulasztani.
Az izomgörcs kialakulása
Itt minden esetben meg kell különböztetni kétféle izomgörcsöt. Az egyik futás, testmozgás közben lép fel, illetve közvetlenül utána, míg a másik éjszaka jön elő. Az utóbit nem feltétlenül a sok mozgás okozza, hanem lehet gyógyszer mellékhatása is, vagy valamilyen más probléma. A közvetlenül mozgáshoz köthető izomgörcs azért alakul ki, mert az izmok teljesen elfáradtak. Éppen ezért, már nem tudják rendesen ellátni a funkciójukat.
Izomgörcs és folyadékhiány
Tévhit lenne azt állítani, hogy a folyadékvesztés önmagában képes lenne izomgörcsöt okozni. De, ha a folyadékhiány erőteljes mozgással találkozik, akkor már felelős a görcsök kialakulásáért. A folyamat egyszerű: a folyadékok hiányában az izmok sokkal hamarabb elfáradnak.
A nyújtás segít az izmok ellazításában, a görcs feloldásában
Az izomgörcs megelőzése
A megelőzés több lépésből áll. Először fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadék jusson a szervezetbe. A gyerekek minél többet mozognak, futkároznak annál több természetes folyadékra van szükségük. Teljesen más az igény akkor, ha naponta nincs rendszeres mozgás. Iskolás korú gyerekeknél, a mindennapi testnevelés óra miatt eleve nagyobb a folyadék szükséglet. A következő lépés, hogy káliumban és nátriumban se legyen hiány, hiszen ezek a tápanyagok is az izmokat látják el. Sokan használnak banánt, illetve sótablettát a görcsök enyhítésére, de ez csak megelőzésre szolgál, azonnali segítségnyújtásra nem alkalmas, mert túl lassan szívódik fel az ásványi anyag. Akár egy óra is lehet, mire javulást hoz, de ugye egy izomgörcs esetében ennyi ideig nem lehet várni. A harmadik közvetlenül kapcsolódó tényező a megfelelő pihenés, amikor is az izmok nyugalmi állapotban vannak, és hagyjuk őket regenerálódni. És végül, de egyáltalán nem utolsósorban érdemes nyújtó gyakorlatokat végezni. Ez főleg azoknak a gyerekeknek fontos, akik komolyan sportolnak.
Azonnali segítség
És akkor most jön a lényeg, hogy mit is lehet csinálni az izomgörccsel, akár futás közben, akár az éjszaka közepén keletkezik be. Itt egyetlen jó megoldás létezik: a nyújtás. Rá kell helyezni a testsúlyt a görcsölő lábra, a sarkat lent hagyni a földön, míg a lábfej elejét megemelni, és nyújtani a vádlit. Ettől körülbelül fél perc alatt el kell múlnia az izomgörcsnek.