Egyre nagyobb népszerűségnek örvend ez a sport, nem véletlenül; egyszerre intenzív, mégis kíméletes. Ez annak köszönhető, hogy ezt a mozgásformát a vízben kell csinálni, leginkább uszodákban szoktak ilyen fajta edzéseket tartani. Hogy melyik ez a sport? Nem más, mint az aquafitness!
Mi az az aquafitness?
Az aquafitness tulajdonképpen egyfajta ügyes ötvözése az aerobiknak, egy futóedzésnek és egy úszásórának – bár úszni nem kell benne, a gyakorlatsorokat a vízben csinálják. Innen a neve: aquafitness, ami szabadfordításban annyit tesz, hogy „víz” és „fitness”, vagy „vízifitness”.
Miért olyan jó az aquafitness?
Az aquafitness hatékonysága abban rejlik, hogy a víz, a levegőnél sokkal sűrűbb, mintegy nyolcszázszor, emiatt pedig a mozdulatok sokkal intenzívebbek, hatékonyabbak, ugyanakkor a vizes közegnek köszönhetően sokkal kíméletesebb is, mint a szárazföldön végzett hasonló mozgások. Ennek az az oka, hogy a vízben a testünk majdhogynem súlytalan, a gerinc és vállöv izmaiban létrejött állandó izomfeszülés csökken, a támasztó izomrendszer pedig a víznek köszönhetően akár teljesen el tud ernyedni.
A vízben a testsúlyunknak csupán a 3,6 %-át érezzük, ami lehetővé teszi olyan gyakorlatok, mozdulatsorok végzését is, amelyek a szárazföldön túlzottan megterhelnék a testet.
Ez a testsúlycsökkenés – természetesen nem csökken a súlyunk, csupán úgy érezzük – a víz felhajtóerejének köszönhető, és ugyancsak a közeg sűrűsége és ez az erő az is, ami olyan módon kényszeríti komoly erőkifejtésre az izmokat, hogy az ízületek közben semennyire sem kapnak terhelést. A víznyomásnak köszönhetően kitágulnak a vénák, ezáltal könnyebb a légzés és a szív is több oxigént kap. De nem csak fizikai hatásai vannak ránk, ugyanis ez a mozgásforma nagyszerű stresszoldó is!
Kinek ajánlott ez a sportforma?
Az aquafitnesst tartják a legegészségesebb vízi sportnak, ennélfogva tulajdonképpen bárki számára ideális választás lehet. Erősíti az izmokat, regenerálja az ízületeket, és természetesen a mozgás következtében a zsírégetés is beindul.
Bátran csinálhatják idősek, mert a gyakorlatok nem nehezek, ellenben a senior korban jelentkező kellemetlen tünetek, panaszok jelentős részét megszünteti ez az edzésforma. De a másik véglet számára is nagyon hasznos, a gyerekek koordinációját is fejleszti. Sőt, még kismamáknak is ideális ez a sport.
Mindezek mellett az aquafitnesst rehabilitációs célokra is lehet használni; sportsérülések, esetleg komolyabb balesetek, traumák után a gyógyulási időt megkönnyíti a víz felhajtóereje.
Milyen egy aquafitness edzés?
A legtöbb gyakorlatot álló helyzetben kell megcsinálni, bár akadnak olyanok is, melyek valamilyen szintű haladással is együtt járnak. A gyakorlatok hatékonyságának maximalizálása érdekében ki lettek fejlesztve különböző aquafitness kiegészítők, ezek könnyűek és kényelmesek, hogy passzoljanak az edzés kíméletességéhez. Ezen eszközök közül az egyik legfontosabb ebben a sportban egy speciális öv, amely segít optimális helyzetben tartani a törzset. Ezek a kiegészítők többféle méretben is rendelkezésre szoktak állni, így mindenfajta testalkathoz találni épp megfelelőt.