Az újszülöttek, különösen, ha koraszülöttként jöttek világra (ami az ikrek esetében igen gyakori) a nap túlnyomó részét alvással töltik.
Vannak olyan gyerekek, akik nyugodtan és mélyen alszanak, s nehezen ébrednek fel a külvilág zajaira. Más babák alvása felszínes, könnyen felriadnak. Ez a különbség az ikreknél is megjelenik. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy egyforma az alvásuk ritmusa és mélysége. Az elsőként ébredő testvér gyakran felébresztheti a többieket.
Elképzelhető, hogy az egyik baba sír, közben a másik (vagy többes ikrek esetén akár az összes többi) édesdeden alszik. De az is előfordulhat, hogy egymás közelsége nyugtatja meg őket, s így tudnak leginkább aludni.
Éppen ezért nagy dilemma, hogy együtt vagy külön aludjanak az ikrek.
Sokan közös ágyba fektetik őket.
Van, aki azt tapasztalja, hogy a külön ágyban alvó ikrek megnyugszanak, ha egymás mellé fektetik őket, hiszen már az anyaméhben is együtt voltak.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy már a kezdetektől külön fekhelyet biztosítsunk a számukra. De úgy helyezzük el a kiságyakat, hogy ha akarják, láthassák és megérinthessék egymást!
Más esetekben viszont éppen azt javasolják, hogy egymástól jó messzire fektessék őket, hogy ne zavarják egymást a pihentető alvásban.
Ezekre szerintem nincs igazán jó tanács. Mindenkinek magának kell kitapasztalnia!
Saját tapasztalatom
Mi a kezdetektől külön fekhelyet biztosítottunk nekik, de egymás közvetlen közelében. Ahogy már biztosan tudtak kapaszkodva állni a kiságyban, átmásztak egymáshoz, s összebújva aludtak tovább, vagy játszottak. Így mi már 1 éves koruktól közös ágyba fektettük őket. Egy pici méretű kétszemélyes ágyat vettünk, aminek az oldalaira korlátot szereltünk, s abban aludtak. Azóta is együtt alszanak egy ágyban (nemsokára 8 évesek), s ez számukra megnyugtató. Akkor sem hajlandóak egymás nélkül lefeküdni, ha előtte az egész napot átveszekedték.