Hat hónapos kora körül kezd a baba a felnőttek szervezetéhez hasonlóan olyan enzimeket termelni, amelyek az ételek lebontásához, emésztéséhez szükségesek. Ha azelőtt kap szilárd táplálékot, hogy készen állna az emésztőrendszere ezeknek a táplálékoknak a lebontására, akkor az egyrészt problémákat okozhat a babapocakban, másrészről a bekerült tápanyagokat nem lesz képes teljes mértékben hasznosítani.
Nem kell féléves kor előtt hozzátáplálnod, ha se te nem akarod, se a gyerek. De nem kell féléves koráig várnod, ha látszik rajta, hogy szívesen enne, és te is szívesen adnál neki már mást is. Nem vagyunk egyformák, a babáink se egyformán fejlődnek, így nincs is olyan protokoll, ami mindenki számára tökéletesen megfelelne.
Elsőként 5-7 hónapos korban, amikor a baba már „érett” a hozzátáplálásra, el lehet kezdeni a legártalmatlanabb gyümölcsökkel, zöldségekkel a kóstolgatást. Lehet gyümölcsleveket is adni, de lehet kezdeni pépekkel. Egy-egy új ételből először mindig csak 1 kanállal adjál, másnap akár már 10 kanállal is adhatsz, aztán már egész adagok is mehetnek, ha nem jelentkeztek rajta allergiás tünetek (hasfájás, kiütés, nyugtalan alvás, nyűgösség). Amire különösen oda kell figyelni, azok az ételféleségek, amik allergiát, akár súlyos allergiás tüneteket is okozhatnak:
-tejtermékek (sajt, túró, kefir, stb) - csak 8 hónapos kortól adható
-tej – 1 éves kor után adható (2 éves korig ne adj csökkentett zsírtartalmú tejet!)
-méz – 1 éves korig a botulizmus-fertőzés miatt kerülendő
-tojás – 10 hónapos kortól adható
-apró-magvas gyümölcsök (eper, szeder, stb) – már 1 évesen kóstolgathatja, ha épp szezonja van, de lehetőleg várj vele másfél éves korig!
-Dió, földimogyoró – csak 1 éves kor után (allergizál és félre is nyelheti), az amerikai mogyorót csak 2 éves kor után adhatod, mert súlyos fulladásos allergiás reakciót okozhat!
Mindenképp konzultálj a gyermekorvossal és a védőnővel a hozzátáplálással kapcsolatban!
Forrás: www.lll.hu, www.who.int, www.mave.hu, www.gyermekorvostarsasag.hu