Mindent vegyél számításba
Ha még nem kezdtél el új otthon után nézni, nézd át az online oldalakat, hogy milyen házat képzeltél el, és mindez mennyibe kerülne neked. Vannak online hitelkalkulátorok is, ahol kiszámolhatod, hogy mennyit kellene fizetned, és mi az, amit megengedhetsz magadnak. Ha ki tudod fizetni, de alig marad másra, illetve jelentősen vissza kellene venni az életszínvonaladból, akkor inkább várj még egy kicsit, még nem állsz készen.
Oké, működnek a számok, de meddig?
Egy házvásárlás drága mulattság, és folyamatos beruházást igényel, sosem tudhatod mi fog történni, esetleg egy csőtörés, vagy egy nem várt lyukas tető okoz váratlan kiadást. Ha már a hitel fizetése is nehézséget okot, ezek a költségek csak még rosszabb helyzetbe hozhatnak. Gondolj csak a villany- és gázszámlára, biztosításra, hogy csak néhány alapdolgot említsünk. Nem elég, hogy megkapod a kölcsönt, biztosnak kell lenned afelől, hogy azt meg is engedheted magadnak.
Mit gondolsz az adósságról?
Ez talán az egyik legfontosabb kérdés, amit fel kell tenned magadnak. Ha teljesen kiborít már maga a gondolat is, akkor nem ez a legjobb időpont, hogy vegyél egy házat. Viszont ha addig vársz, amíg minden egyéb adósságod ki lesz fizetve, akkor lehet, hogy annyira felmennek az árak, hogy összességében sokkal rosszabbul jársz. Gondold át, hogy mitől tartasz jobban, vagy mitől érzed magad nagyobb biztonságban. Egy albérletet fizetsz, ahonnan bármikor kiköltözhetsz, és átmehetsz egy olcsóbb lakásba, vagy inkább az albérleti díj helyett a saját otthonod törlesztőrészleteit, ami kétségtelenül okosabb döntés, de nagyobb felelősség is, hiszen egy-egy nagyobb nehézség esetén is tovább kell fizetni a részleteket.
Ez egy nagyon fontos döntés, amibe nem szabad egy hirtelen fellángolás hatására belevágni, gondold át, hogy ha esetleg elveszíted a munkádat, előreláthatóan milyen lehetőségeid lesznek, és mennyi időbe telik egy új munkahelyet találnod. Mindezeket mérlegelve hozd meg az elhatározást.