Nem esik elég szó róla, pedig nagyon fontos lenne megemlíteni, hogy az új koronavírus miatti intézkedések bevezetése annak érdekében, hogy lassítsuk a járvány terjedését, illetve a távolságtartás a mentális egészségünkre is hatással van. Sok szülő aggódik, hogy ez a globális krízis milyen hatással lesz a gyerekeikre hosszútávon.
Senki sem kezeli jól a bizonytalanságot, és a gyerekeknek is nagyon nehéz feldolgozni a krízist, hiszen egyik napról a másikra kiderült, hogy nem járhatnak iskolába, nem találkozhatnak a barátaikkal, és otthon kell tanulniuk. A gyerekeknek pedig talán még nehezebb feldolgozni a hirtelen változásokat a mindennapi életükben, hiszen hiányoznak nekik a játszótársak, a normális rutin, illetve ha a szüleik aggódnak a fizikai egészségük, pénzügyek, munkájuk miatt, ne higgyük, hogy ezt ők nem veszik észre.
Ha a gyerekek stresszesek, az gyakran pszichológiai változásokban jelentkezik, a hangulatukban, viselkedésükben. Érthető, hogy a gyerekek rövid ideig most máshogy viselkednek, de ha ezek a változások a viselkedésben komollyá válnak, hetekig kitartanak, segítenünk kell.
Változás az étvágyban
Ha megváltozik a gyerek étvágya, vagy az alvási szokásai az az egyik első jel, hogy valami nincs rendben. Lehet, hogy hirtelen nagyon sokat vagy nagyon keveset kezd enni, a szülőknek pedig figyelniük kell ezeket a változásokat.
Alvási problémák
Figyeld, ha a gyereked egész nap aludna, vagy épp ellenkezőleg nagyon nehezen alszik el vagy alszik eleget. Ezek a problémák nagyon is gyakoriak a nehéz időszakokban és a gyerekek is tapasztalhatnak álmatlanságot, rémálmokat, alvajárást és más szokatlan dolgokat.
Visszafejlődés
Hangulatingadozás
Ha megváltozik a gyerek viselkedése a „normálishoz” képest, tehát vannak dühkitörései, hirtelen sírásban tör ki, mogorva, ingerlékeny, érzékeny, már nem érdeklik a kedvenc elfoglaltságai, elszigeteli magát, az problémát jelez. Ezeket valószínűleg a stressz okozza.
Habár ezek a viselkedésbeli változások nagyon gyakoriak a stresszes események hatására, amilyen a COVID-19 is, ez nem jelenti azt, hogy semmit sem lehetne tenni és a szülők fontos szerepet játszanak, hogy segítsenek a gyereknek elfogadni ezt az új helyzetet. Korától függően próbáljuk meg úgy elmagyarázni, hogy megértse miért történik most ez és hogy minden visszatér majd a megszokott állapotba.