Krízis bármikor, bárhol történhet a világban, legyen az akár természeti katasztrófa, személyes családi probléma, vagy olyan problémák, amik az egész világra hatással vannak. Ezekben a nehéz időkben gyakran nem fordítunk elég figyelmet a gyerekekre, holott minden ijesztő és bonyolult körülöttük, ám a felnőttek jó része nem akar válaszolni a kérdéseikre. Nekik viszont ilyenkor jobban szükségük van a szeretteik támogatására és útmutatására, mint valaha, úgyhogy ne térj ki a kellemetlen kérdéseik alól!
Érezze, hogy biztonságban van
Fizikailag is fontos, hogy kényelemben érezze magát, hagyd, hogy nála legyen a kedvenc játéka, olyan ételeket egyen, amit szeret, bebújjon a takaróba, és megnyugtató dolgokat csináljon. Számukra a hírek nagyon ijesztőek lehetnek, ezért csak tőled kellene arról hallania, hogy mi történik.
Ne csak szavakkal kommunikáljatok
Néhány gyerek lehet, hogy nem képes kifejezni az aggodalmait és érzéseit szavakkal, ezért megkérheted őket, hogy más módon mondjanak el neked dolgokat, mint:
- Festés vagy rajzolás
- Plüssjátékokkal
- Meseírással
Ezek a módszerek a gyógyulásban is segítik őket, hiszen az érzelmek művészeteken keresztül való kifejezése pozitív hatással van a gyerekekre.
Legyél őszinte és nyitott
Sok felnőtt azt gondolja, hogy a gyerekeknek nem kellene tudniuk a komoly problémákról, de ez gyakran csak még inkább megijeszti őket. Még a bonyolult helyzeteket is el lehet egyszerűen magyarázni, csak őszintén (mégis kíméletesen) mondd el, hogy mi is történik. A hazugság csak még inkább ronthat a helyzeten, végül úgyis rájönnek és nem fognak bízni benned.
Hallgasd meg őket
A gyerekek arra vágynak, hogy meghallgassák őket, de ez nem azt jelenti, hogy félig-meddig figyelj rájuk, le kell ülnöd, figyelmesen meghallgatni, megpróbálni megérteni, milyen lehet az ő helyükben lenni és hogy mi alatt mit értenek, még akkor is, ha úgy tűnik, semmi értelme. Ez segít nekik elfogadni és feldolgozni a nehézségeket és így a szülők is többet megtudhatnak.
- Tegyél fel nyitott kérdéseket
- Még a legbutább aggodalmakat és érzéseket se vedd semmibe
- Ne javítsd ki addig, amíg be nem fejezte a mondandóját
- Teljesen rá figyelj, ha beszélgetni akar
- És figyelj, ha a viselkedésében változás következne be!