Az agy folyamatosan dolgozik és lehet, hogy időnként te is észreveszed magadon, hogy túl sokat gondolkodsz, talán annyit, hogy még aludni sem tudsz jól. Becslések a napi gondolataink számát 12.000-re teszik minimum, de akár 70.000 is lehet belőlük. Nyilván nehéz pontos adatot mondani, abban viszont szinte mindenki egyetért, hogy ha alacsonyabb ez a szám, az jobb. A jó hír pedig, hogy drasztikusan lelassíthatjuk őket. Ebben a cikkben egy egyszerű, négy lépéses módszert mutatunk, hogy lelassítsuk az állandóan cikázó gondolatokat. Ez segít abban, hogy pihenj, nyugodtabb legyél és kevesebb gondolat kavarogjon folyamatosan a fejedben.
Relaxálj
A mentális és fizikai stressz a negatívitás és állandó túlgondolás fő kiváltó okai, ezért muszáj a testedet és az agyadat is pihentetned. Hogyan?
- Ülj kényelmesen, csendben
- Csukd be a szemed
- Fokozatosan lazítsd el az összes izmodat a lábfejedtől kezdve felfelé haladva
- Számold a légzésedet – halkan mondd, hogy „egy” belégzésnél és kifújásnál is, majd a következőnél ugyanígy azt, hogy „kettő”, számolj el így tízig, majd kezdd előröl.
- Csináld ezt 10-20 percig, majd maradj még ülve néhány percig.
Gyakorold az elfogadást
Az elfogadás elengedhetetlen ahhoz, hogy lassítsuk a gondolatainkat. A lényeg, hogy megszabadulj attól az állapottól, hogy folyamatosan arra vágysz, hogy a dolgok máshogyan legyenek, mint jelenleg. Ha gyakorlod az elfogadást, kevésbé leszel hajlamos a depresszióra például, ehhez viszont fontos, hogy ismerd a gondolataidat, érzéseidet, vagyis ne menekülj el a dolgoktól, amik foglalkoztatnak.
Dolgozz a figyelmeden
Túl gyakran hagyjuk, hogy a figyelmünket elterelje valami, azonban nagyon fontos, hogy ezeket a befolyásoló tényezőket kizárjuk. Semmire nem kényszeríthetjük az agyunkat, azonban választhatjuk, hogy megszabadulunk azoktól a dolgoktól, amik veszélyeztetik, hogy arra koncentráljunk, ami igazán fontos. Ezt pedig úgy tehetjük meg, hogy olyan feladatokat csinálunk, amik erősítik az alapszintű összpontosítást. Erre a meditáció például nagyon jó gyakorlat.
Kezdd újra
Az emberi természet része, hogy mindig próbálunk elérni valamit még akkor is, ha éppen azon dolgozunk, hogy lassítsuk a gondolkodást. Amit ilyen helyzetben tenni kell, az hagyni a dolgokat természetesen fejlődni. Ha valami nem sikerül a fentebb említett gyakorlatokban, nyugodtan kezdd újra. Az agy edzése ugyanis nehéz munka. Ha az agyad és a régi szokások felülkerekednek, ne hagyd, egyszerűen csak kezdd előröl a gyakorlatot.